Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 30.05.2019, 11:28
Korekcja uszu – operacja plastyczna na odstające uszy
Chirurgiczna korekcja uszu to operacja plastyczna, która pozwala na zniwelowanie efektu odstających uszu. Co warto o niej wiedzieć?

Korekcja uszu to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych prowadzonych zarówno u pacjentów dorosłych, jak również u dzieci i młodzieży.

Głównym wskazaniem do operacji tego rodzaju są względy estetyczne, które mogą skutkować w obniżonej samoocenie i kompleksach, niemniej jednak w wybranych przypadkach pojawiają się także względy medyczne.

Czym dokładnie jest korekcja małżowin usznych? Kto może wziąć udział w takiej operacji? Jaki jest jej przebieg? W końcu, gdzie możemy ją wykonać i ile trzeba za nią zapłacić?

Korekcja uszu, czyli otoplastyka

Zabieg taki jak korekcja uszu, która nazywana jest także otoplastyką, jest procedurą chirurgiczną, która pozwala na skorygowanie położenia małżowin usznych i nadanie im pożądanego wyglądu.

Szacuje się, że problem odstających uszu dotyczy nawet około 5 proc. populacji. To najczęściej występująca wada wrodzona u dzieci, którą można próbować niwelować przez nieinwazyjne metody, na przykład noszenie specjalnych opasek. Nie zawsze jednak metody te przynoszą oczekiwane efekty – wówczas najlepszym sposobem jest skorzystanie z oferty gabinetu chirurgicznego.

Kto może wziąć udział w operacji plastycznej uszu?

Jak wskazaliśmy wcześniej, zabieg korekcji uszu prowadzony jest zarówno u dorosłych, jak również u osób niepełnoletnich – dzieci i młodzieży.

Można wykonać go już u dzieci od około 5. roku życia, gdy małżowiny uszne mają kształt podobny do tego ostatecznego. Inni lekarze zalecają jednak, aby operacja została wykonana w wieku nastoletnim.

Osoba, która ma wziąć udział w operacji na odstające uszy, powinna spełniać określone wymagania, w tym między innymi powinna posiadać żadnych przeciwwskazań.

Główne przeciwwskazania do zabiegu:

  • - stany zapalne i infekcje w miejscu prowadzenia zabiegu

  • - ogólne stany zapalne organizmu

  • - epilepsja

  • - choroby nowotworowe

  • - niektóre choroby autoimmunologiczne, na przykład kolagenozy

  • - stosowanie leków przeciwzakrzepowych – należy odstawić je na minimum 7 dni przed zabiegiem


Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest także przeprowadzenie wybranych badań krwi, które mają na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta.


Konieczne jest także wykonanie poniższych badań:

  • - morfologia

  • - czynnik OB

  • - badania na krzepliwość krwi

  • - antygen HBs

  • - poziom przeciwciał przeciw WZW B

  • - poziom przeciwciał anty-HCV

  • - inne wskazane badania


Dokładną listę badań, które należy wykonać w celu kwalifikacji do zabiegu na korekcję odstających uszu, pacjent otrzymuje od lekarza.


Jak wygląda zabieg korekcji uszu?


Wstępem do wykonania zabiegu jest konsultacja z lekarzem specjalistą – chirurgiem plastycznym, który będzie prowadził operację.


Zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry znajdującego się za małżowinami usznymi, a następnie na odpowiednim wycięciu lub nacięciu chrząstek i ich wymodelowaniu. Dodatkowo może być wykonana plastyka płatków uszu. Wielkość rany pooperacyjnej jest zminimalizowana, ponieważ cięcie wykonuje się na tylnej powierzchni małżowiny usznej – dzięki temu po zabiegu blizna nie jest widoczna. Cały zabieg najczęściej trwa około 90 minut.


Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, rzadziej znieczulenie ogólne. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po zabiegu, gdy znieczulenie przestanie już działać.


Po operacji na głowę zakłada się odpowiednie opatrunki. Może pojawić się także opuchlizna, która powinna zejść do 2 tygodni. Po kilku dniach bandaże zastępuje się opaskami, które należy nosić przez całą dobę. Potem należy nosić ją na noc przez około 4-5 miesięcy.


Pacjent powinien także udać się do lekarza na kontrolę w wyznaczonych terminach. Zdjęcie szwów, które pozostały po operacji, następuje zwykle po 10-14 dniach od jej wykonania.


Rekonwalescencja po zabiegu trwa na ogół około tygodnia – po tym czasie pacjent może powrócić do szkoły albo do pracy.


Ile kosztuje korekcja uszu?


Korekcja uszu to zabieg prowadzony prywatnie, dlatego wymaga on opłaty z kieszeni pacjenta. Niestety, w większości przypadków nie można go zrefundować na NFZ. Refundacja możliwa jest jedynie wtedy, gdy wygląd małżowin usznych jest efektem wypadku lub innego urazu albo też pojawia się zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta.


Cena za zabieg na odstające uszy ustalana jest indywidualnie w zależności od przypadku – dokładne koszty oblicza specjalista na podstawie konsultacji w gabinecie. Za zabieg zapłacimy od około 2000 do 6000 złotych.


Do kosztów wykonania operacji należy doliczyć także opłaty za wykonanie niezbędnych badań, a także leki oraz opatrunki.


Gdzie można wykonać zabieg otoplastyki?


Aktualnie zabieg korekcji odstających uszu wykonuje wiele gabinetów chirurgii plastycznej znajdujących się na terenie całego kraju. Adresy można znaleźć przez internet.


W Krakowie zabieg ten prowadzony jest w Gabinecie Chirurgii Plastycznej MR Marta Raczkowska, który oferuje szeroką gamę różnych zabiegów chirurgicznych w tym korekcji uszu.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image