Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.07.2019, 08:47
Kredyt hipoteczny na czym polega?
Kredyt hipoteczny jest jednym z najczęstszych źródeł finansowania budownictwa mieszkaniowego. Głównym zabezpieczeniem kredytu występuje hipoteka na nieruchomości. Jest on przede wszystkim zobowiązaniem klienta w banku. Kredytobiorca natomiast zobowiązuje się do spłaty zadłużenia w określonym czasie.

Czym się charakteryzuje kredyt hipoteczny?

Jeden z pierwszych aspektów rzucających się w oczy jest długi okres spłaty. Tę cechę zawdzięcza w większości kwocie na którą jest wydawany, mianowicie są to większe ilości pieniędzy (jeżeli celem zaciągnięcia kredytu jest zakup mieszkania to jest to około 300-400 tyś zł). Po drugie, o czym już była mowa, zabezpieczenie kredytu stanowi hipoteka. Jest to obciążenie praw na własność nieruchomości. Mówiąc w dużym skrócie jeśli kredytobiorca przestaje spłacać raty kredytu, to bank ma możliwość sprzedaży nieruchomości (często nie bez pomocy komornika) w celu odzyskania swoich pieniędzy. Kolejną cechą jest relatywnie niskie oprocentowania że względu na niski stopień ryzyka kredytowego. Jest to wygodniejsza opcja dla klienta jako niższy koszt pożyczenia pieniędzy, a także bezpieczniejsza opcja dla kredytodawcy który starannie wybiera komu i kiedy jest on w stanie udzielić pożyczki. Ostatnim, ale niemniej ważnym czynnikiem przy wyborze kredytu hipotecznego jest możliwość sprzedaży zabezpieczonych hipotecznie wierzytelności za pomocą listów zastawnych (długoterminowe papiery wartościowe) lub na rynku kapitałowym.

Ile pieniędzy bank jest nam w stanie zaoferować?

Obecnie mamy możliwość uzyskania nawet 90% od wartości nieruchomości. Nie musi to jednak być cena jaką płacimy, ale od tego jak wyceni ją bank. Oczywiście resztę kwoty musimy zapłacić sami. Tak kuszącą ofertę mogą zaoferować tylko niektóre banki. Reszta jednak może nam proponować około 80%. Co dotyczy wymagań instytucji bankowej co do zdolności kredytowej klienta to tu możemy się spodziewać różnych odpowiedzi od różnych banków. Na ogół uznaje się, że miesięczna kwota spłaty kredytu nie powinna przekraczać 30% od dochodów potencjalnego kredytobiorcy. Aczkolwiek to nie jedyne kryterium wyboru. Bank może brać pod uwagę ilość otwartych linii kredytowych oraz posiadanie innych zobowiązań. Nie musi to być minusem, ponieważ widząc że sprawnie regulujemy płatności dajemy znać o naszej stabilności finansowej.

Za stary na kredyt hipoteczny?

Takie pytanie pada u wielu osób. W większości instytucje takie preferują osoby w wieku 30-35 lat. Osoby to mają już doświadczenie, w większości mieli już zaciągane pożyczki, a może nawet kredyty, można o nich uzyskać opinie od pracodawców, w skrócie mówiąc są "ukształtowani". Jednak niektóre banki oferują kredyty hipoteczne osobom które w momencie spłaty będą w wieku 70-80 lat.

Hipoteka dla obcokrajowców?

Również osoby spoza naszego kraju mogą sfinansować zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego. Muszą one natomiast spełniać określone wymagania. Wymagane jest posiadanie karty stałego, a od niedawna też czasowego pobytu (przy czym musi być aktualna co najmniej przez następne 6 miesięcy). Taka osoba musi także przez ostatnie 3 miesiące płacić podatki i otrzymywać wynagrodzenie, a ich umowa musi być na czas nieokreślony lub obowiązywać przez następny rok. Obowiązkowe jest posiadanie numeru PESEL. Na kwotę udzielonego kredytu składają się m. in. Liczba członków rodziny, dochód oraz wiek potencjalnego kredytobiorcy. Warto też wspomnieć o tym, że kredyt hipoteczny może być udzielany wyłącznie w walucie w której dostaje się wypłatę.

Informacje zaczerpnięte z Inwestujwnieruchomosci.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image