Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 22.09.2015, 17:21
Kto podejmuje decyzje w spółce cywilnej?
Spółka cywilna to najczęściej występująca spółka w polskim obrocie gospodarczym. Jeżeli myślałeś o prowadzeniu działalności gospodarczej w większej grupie osób, to z pewnością rozważałeś wybór spółki cywilnej. A jeżeli jeszcze nie stanąłeś przed trudnym zadaniem dokonania wyboru nowej formy organizacyjnej prowadzonej działalności, to na pewno będziesz w przyszłości rozważał wybór spółki cywilnej. Wiele osób decyduje się na wybór spółki cywilnej ponieważ wedle powszechnego przekonania jest ona „prosta w obsłudze”. Czy takie przekonanie jest uprawnione?

Nie ma prostej odpowiedzi na takie pytanie ponieważ „spółkowe” życie składa się z wielu płaszczyzn. Dzisiaj zajmiemy się jedną z nich – podejmowaniem decyzji w ramach spółki cywilnej. Za oczywisty powinniśmy uznać wniosek, że jeżeli spółka cywilna jest prostą formą prowadzenia działalności gospodarczej w większej liczbie osób, to i sposób podejmowania decyzji przez wspólników tej spółki powinien być wyjątkowo prosty. Ale czy jest tak naprawdę?

Sposób podejmowania decyzji przez wspólników spółki cywilnej zależy od rodzaju sprawy, której dana decyzja ma dotyczyć. W tym zakresie kodeks cywilny wyróżnia 3 kategorie spraw: zwykłe sprawy spółki, sprawy przekraczające zwykłe sprawy spółki oraz sprawy nagłe. Musisz pamiętać o tym, że omówiony w ramach niniejszego artykułu sposób podejmowania decyzji w spółce cywilnej obowiązuje taki długo, jak nie zostanie on inaczej ustalony przez wspólników w umowie spółki cywilnej. O możliwych odstępstwach w tym zakresie przeczytasz na blogu spolkacywilna.info we wpisie dotyczącym sposobu podejmowania decyzji w spółce cywilnej.

Przejdźmy do rzeczy. Zwykłe sprawy spółki. Do podejmowania decyzji w tych sprawach uprawniony jest każdy ze wspólników samodzielnie. Czy pojęcie zwykłych spraw spółki cywilnej jest oczywiste? Nie sądzę, ale na potrzeby tego artykułu możemy się posłużyć pewnym uproszczeniem: zwykłe sprawy spółki cywilnej to sprawy związane z codzienną działalnością spółki, które nie wyróżniają się w sposób szczególny spośród innych spraw czy to ze względu na wartość transakcji, czy to ze względu na ryzyko transakcji.

Druga kategoria decyzji podejmowanych w spółce cywilnej. Decyzje w sprawach przekraczających zwykłe sprawy spółki cywilnej. Jak sama nazwa wskazuje, decyzje w tych sprawach mają znacznie większy ciężar gatunkowy w porównaniu do spraw omawianych przed chwilą. Na potrzeby niniejszego artykułu możemy przyjąć, że będą one wyróżniana przede wszystkim ze względu na rodzaj transakcji lub wartość transakcji w porównaniu do całej działalności spółki cywilnej. Oznacza to, że w przypadku każdej spółki cywilnej do tej grupy będą zaliczane zupełnie inne czynności. Ze względu na większy ciężar gatunkowy decyzji w tych sprawach, podjęcie decyzji wymaga zgody wszystkich wspólników spółki cywilnej.

Wreszcie trzecia kategoria decyzji. Decyzje w sprawach nagłych, a chcąc być precyzyjnym – czynności nagłe w spółce cywilnej. Z każdą działalnością związane są sytuacje nadzwyczajne, takie w których brak natychmiastowej reakcji może przynieść konkretną i wymierną szkodę. Do podjęcia decyzji w takich sprawach uprawniony jest każdy ze wspólników spółki cywilnej, nawet jeżeli sprawy mają tak duży ciężar gatunkowy, że w normalnej sytuacji traktowane byłyby jako sprawy przekraczające zwykłe czynności spółki cywilnej. Jeżeli masz wątpliwości w jaki sposób rozumieć czynności nagłe w spółce, to więcej na ten temat możesz przeczytać na blogu spolkacywilna.info – blog o spółce cywilnej.

Czy podejmowanie decyzji w spółce cywilnej jest rzeczywiście takie proste? Wydaje się, że nie do końca. Przede wszystkim ze względu na bardzo płynny zakres przechodzenia jednych kategorii decyzji w inne oraz związany z tym brak pewności co do tego w jaki sposób podjąć decyzję w tej konkretnej sprawie. Dlatego warto w chwili zakładania spółki cywilnej pójść o krok dalej i napisać dobrą umowę spółki cywilnej, która pozwoli uniknąć tego rodzaju wątpliwości w przyszłości.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image