Dodano dnia 13.09.2017, 10:06
Kurtyny foliowe – gdzie warto stosować
W czasach, gdy w każda firma zmaga się z konkurencją, prowadzenie biznesu to ciągła walka o wyższą jakość i niższe koszty, a sukces od porażki często dzieli cienka linia.
Koszty utrzymania firmy można obniżyć na wiele sposobów, jednym z nich jest ograniczenie strat ciepła.
Jeśli szukasz sposobu na tanie i skuteczne ograniczenie strat energii kurtyna foliowa powinna znaleźć się na twojej liście możliwych rozwiązań.

Zastosowanie przegrody z elastycznej folii PCV pomaga ograniczać przeciągi, hamuje utratę ciepła, i skutecznie tłumi hałas. Paski, z których jest wykonana kurtyna, umożliwiają swobodne przechodzenie, bez potrzeby odsłaniania całego otworu. Wystarczy lekko rozchylić wstęgi, by przejść pomiędzy nimi. Takie rozwiązanie sprawia, że otwór pozostaje zasłonięty, nawet gdy przez kurtynę odbywa się ruch.
Gdzie zatem warto zastosować kurtynę z folii? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przy bramach wjazdowych do hali

To jedno z najpopularniejszych zastosowań. Wiszące paski są uzupełnieniem dla bramy twardej. Gdy brama wjazdowa jest otwarta, skutecznie ograniczają przeciągi. Chronią w ten sposób przed utratą ciepła. Dodatkowo zatrzymują kurz i brud przed wnikaniem do środka. Najczęściej kurtyna jest montowana od strony wewnętrznej hali, czyli za bramą. Takie usytuowanie sprawia, że po zamknięciu bramy twardej folia PCV jest chroniona przed działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu wydłuża się jej żywotność.

Brama paskowa chroni przed utratą ciepła i przeciągami


W chłodniach i mroźniach

Do zamknięcia wejścia do chłodni najczęściej stosuje się twarde bramy chłodnicze. Mają one bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu skutecznie chronią przed ucieczką zimnego powietrza. Jednak swoją wysoką skuteczność mogą zapewnić tylko wtedy, gdy są szczelnie zamknięte. W czasie, gdy wrota chłodnicze są otwarte do chłodni dostaje się znaczna ilość ciepłego i wilgotnego powietrza z zewnątrz. Aby temu zapobiegać warto zastosować kurtynę z folii chłodniczej. Stanowi ona skuteczną barierę dla ciepłego i wilgotnego powietrza. Po otwarciu bramy chłodniczej cała fala powietrza z zewnątrz zatrzymuje się na paskach, szczelnie zasłaniających otwór.

Jako zamknięcie wiat

Wiaty, czyli magazyny półotwarte sprawdzają się tam, gdzie towar musi być chroniony przed czynnikami atmosferycznymi, jednak wymaga dobrej wentylacji i ciągłej wymiany powietrza.
Aby skutecznie ograniczyć wnikanie deszczu warto zasłonić wiatę przy pomocy kurtyny z pasów PCV. Tworzywo sztuczne jest nieprzemakalne i nie chłonie wilgoci, dzięki czemu zasłona z foliowych wstęg stanowi skuteczną barierę dla wody. Padający deszcz łatwo spływa po ich gładkiej powierzchni, a pasy nie chłoną wody, wiec ich ciężar nie zwiększa się. Wstęgi wiszą swobodnie lekko przylegając do siebie, co umożliwia wymianę powietrza.

Zamknięcie wiaty - dodatkowa ściana z kurtyny foliowej


W warsztatach mechanicznych

Ekrany wykonane z folii PCV ustawia się przy stanowiskach obróbki mechanicznej. Zatrzymują one iskry i drobinki metali, powstające podczas cięcia lub szlifowania. Dodatkowo ograniczają rozchodzenie się hałasu. Mogą być również wykorzystane jako osłony dla maszyn. Przez przezroczyste pasy widać co dzieje się w maszynie, a wstęgi skutecznie zatrzymują aerozole olei i środków chłodzących.

Ochorna przed iskrami i odłamkami metali


Na stanowiskach spawalniczych

Kurtyny z folii specjalistycznej pełnią rolę filtra dla promieniowania powstającego podczas spawania łukiem elektrycznym. Zatrzymują szkodliwe dla wzroku i skóry promienie UV i IR. W ten sposób pomagają chronić osoby, które znajdują się w pobliżu stanowiska spawalniczego, ale nie biorą udziału w procesie spawania.

Ekrany sprawalnicze z pasów foliowych


W zakładach mięsnych

Pasy z PCV mogą być stosowane w zakładach przetwarzających żywność. Możliwość zastosowania w przemyśle spożywczym powinna być potwierdzona przez PZH specjalnym atestem. Najczęściej już folia standardowa przechodzi proces certyfikacji i uzyskuje wymagany dokument.

Ponadto wybrani producenci oferują specjalny typ folii, przeznaczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Surowe i niczym nie osłonięte mięso, może mieć bezpośredni kontakt z materiałem. Dzięki temu pasy z PCV mogą być stosowane na przejściach gdzie transportuje się nieosłonięte wyroby oraz na liniach produkcyjnych. Takie pasy mają specjalne oznakowanie. Jest ono odciśnięte na każdej wstędze, więc łatwo sprawdzić ich autentyczność.

Oznakowanie folii symbolem dla materiałów i wyrobów przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością.


Podsumowując

Kutyny z folii PCV ułatwiają oszczędzanie energii, a przy tym mogą być użyte w różnych aplikacjach. Ze względu na prostą konstrukcję, można je łatwo wykonać we własnym zakresie. Samodzielnie wykonana przegroda będzie tak samo dobra, jak wykonana na zamówienie. Będzie jednak znacznie tańsza, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność inwestycji.

Szczegółowe informacje, z poradnikiem pokazującym wykonanie krok po kroku, można znaleźć na stronie internetowej opisującej kurtyny foliowe. Znajduje się tam również wiele praktycznych wskazówek technicznych, które ułatwią prawidłowy dobór, wykonanie i montaż.


Artykuł Partnera