Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 30.01.2020, 10:10
Leasing samochodu osobowego a wykup pojazdu – co trzeba wiedzieć?
Po zakończeniu umowy z leasingodawcą przedsiębiorca może wykupić pojazd tylko w przypadku leasingu operacyjnego. W wariancie finansowym pojazd staje się własnością leasingobiorcy wraz z zapłaceniem ostatniej raty. Co należy wiedzieć o wykupie samochodów z leasingu?

Wykup samochodu osobowego na firmę

Jeśli po skończeniu się umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca zdecyduje się wykupić pojazd na firmę, może odnieść w związku z tym sporo korzyści. Przede wszystkim ma prawo ująć wydatek wiążący się z wykupem w kosztach uzyskania przychodu. Może wliczyć do nich nie tylko sam wykup, ale i pozostałe raty oraz opłaty manipulacyjne podnoszące wartość początkową wykupowanego pojazdu. Dzięki temu leasing samochodów osobowych daje szansę na optymalizację podatkową.

Co ważne, przy wykupie przedsiębiorca ma również prawo do odliczenia podatku VAT po raz drugi. Zrobi to na podstawie otrzymanej faktury. Dzięki wykupowi na firmę przedsiębiorca będzie mógł też zaliczać do kosztów prowadzenia działalności 75% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu.

Leasing samochodów osobowych w wariancie operacyjnym jest korzystnym sposobem finansowania z punktu widzenia podatków. Aby się o niego ubiegać, warto najpierw sprawdzić ofertę pojazdów. Propozycje samochodów osobowych dostępnych w leasingu można poznać na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/samochody-osobowe.


Wykup prywatny

Oprócz wykupu na firmę istnieje także możliwość wykupienia samochodu osobowego z leasingu jako osoba prywatna. Wówczas nie ma jednak szans na odliczenie podatku VAT z faktury. Wydatków związanych z wykupem nie zaliczy się też w koszty uzyskania przychodu. Z kolei koszty eksploatacyjne prywatnego samochodu w firmie można rozliczać w wysokości 20%.

Wykup samochodu przed zakończeniem umowy

Co powinien zrobić przedsiębiorca, który zdecyduje się na wcześniejsze rozwiązanie umowy z leasingodawcą i wykup pojazdu w porozumieniu z firmą leasingową? W przypadku leasingu operacyjnego kontrakt między stronami musi trwać przez minimum 2 lata. Leasingodawcy zwykle nie zgadzają się na zakończenie umowy przed końcem tego okresu. Jednakże nawet po tym czasie firma leasingowa musi wyrazić zgodę na wcześniejszy wykup. W przypadku, gdy zdecydowano się na leasing samochodu osobowego w formie finansowej umowę uda się zakończyć w dowolnym okresie za zgodą leasingodawcy, lecz w tym przypadku nie wykupuje się samochodu.

Aby zakończyć kontrakt przed czasem, przedsiębiorca musi uregulować wszystkie dotąd niespłacone raty i te pozostałe do końca leasingu. Konieczne będzie też wniesienie innych opłat, na przykład poniesienie kosztu wcześniejszego zakończenia umowy. Rozliczenie bywa też powiększone o należne prowizje wymienione w Tabeli Opłat i Prowizji. Ponadto pozostaje kwestia zapłacenia ustalonej kwoty wykupu.

Po wniesieniu opłat umowa zostaje rozliczona. Finansujący wystawia fakturę sprzedaży środka trwałego i wysyła ją do przedsiębiorcy. Załącza też kartę pojazdu oraz wszelkie dokumenty niezbędne do jego przerejestrowania. W ten sposób zostaje zakończony leasing samochodu osobowego. Możliwe jest zawarcie kolejnej umowy lub użytkowanie pojazdu będącego nowym nabytkiem.

Prawo do wykupu jest uregulowane w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Obowiązuje w przypadku leasingu operacyjnego. Pojazd staje się własnością leasingobiorcy. Można nim dowolnie dysponować – zachować dla firmy, dla celów prywatnych albo sprzedać. Z wykupem dla potrzeb przedsiębiorstwa wiąże się najwięcej korzyści. Samochód z leasingu można wykupić również prywatnie. Uda się dokonać wykupu także przed zakończeniem umowy, jednak wtedy należy pamiętać o uregulowaniu wszystkich płatności.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image