Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 16.03.2016, 07:37
Leczenie zeza
Zez to choroba polegająca na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Jego leczenie jest trudne i wymaga wiele cierpliwości ze strony pacjenta.

Metod leczenia zeza jest kilka. Zależą one od stopnia i rodzaju schorzenia, a także od wieku pacjenta. Inaczej będą leczeni dorośli, a inaczej dzieci. Na samym początku należy przeprowadzić wywiad z pacjentem na temat choroby, a następnie zrobić badanie okulistyczne, polegające na naprzemiennym zasłanianiu oczu ukierunkowanych na punkt położony na wprost przed pacjentem. Podczas tego badania lekarz obserwuje, czy gałki oczne są ustawione spokojnie, czy też wykonują jakieś ruchy. Dopiero potem podejmuje się decyzję o sposobie leczenia.

Pierwszą i najbardziej podstawową metodą leczenia jest dobór okularów korekcyjnych, w tym pryzmatycznych, odpowiednio zmodyfikowanych w zależności od rodzaju zeza. Okulary te przenoszą oś widzenia na pożądany obszar siatkówki, likwidując dwojenie przez zapewnienie właściwej korespondencji siatkówkowej. Zbliżone działanie mają również soczewki kontaktowe. Przy doborze należy pamiętać, że wartości soczewek muszą być zmodyfikowane w stosunku do okularów: wyższe w nadwzroczności, a niższe w krótkowzroczności.

Kolejnym sposobem leczenia zeza jest przyjmowanie zastrzyków z botoksu, które rozluźniają mięśnie okoruchowe i pozwalają skupić wzrok na danym obiekcie. Jednak najbardziej efektywną metodą leczenia jest operacja zeza. Głównym celem operacji jest uzyskanie równoległego ustawienia oczu w pozycji pierwotnej. U osób dorosłych zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym okołogałkowym lub ogólnym. Po operacji pacjent jeszcze kilka godzin przebywa w ośrodku, następnie zostaje wypisany do domu z zaleceniem stosowania kropli. Na drugi dzień powinien zgłosić się na kontrolę okulistyczną. Rana pooperacyjna goi się od 3 do 5 tygodni. W tym czasie powinien zniknąć obrzęk powiek i zaczerwienienie spojówek.

Osoby, które decydują się na operację powinny wiedzieć, że w porównaniu z zabiegiem zeza u dziecka, efekt nie będzie tak dobry. Tylko wczesne rozpoczęcie leczenia gwarantuje dobre rezultaty. Niemniej jednak warto poddać się zabiegowi, bo w znacznym stopniu poprawia komfort życia.



Artykuł partnera