Dodano dnia 07.07.2021, 18:44
Marki opon samochodowych – czy te najbardziej znane zawsze gwarantują najwyższą jakość?
Wybór odpowiednich opon samochodowych może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które do tej pory się tym nie zajmowały. Często w takim przypadku spogląda się na markę i producenta konkretnych opon – czy jednak zawsze znana marka będzie gwarantowała wysoką jakość?

Odpowiedź jest prosta – nie. Wiele znanych w Polsce marek może produkować opony klasy budżetowej czy klasy średniej, nie można więc powiedzieć, że oferują one produkty najwyższej jakości. Przykładem jest marka Dębica, dobrze znana polskim konsumentom – chociaż znana i ceniona, oferuje ona produkty w segmencie ekonomicznym. Zdaniem wielu kierowców, jak na swoją cenę, są one naprawdę dobre, jednak będą one przegrywały rywalizację z droższymi oponami, nawet od mniej znanych marek, gdyż opony te należą do segmentu średniego czy segmentu premium.Marka, opony i pozycjonowanie się na rynkuPoszczególne marki, niezależnie od tego, czy są znane, czy nie, pozycjonują się na rynku często jako producenci określonych opon. Przykładowo, marka Dębica pozycjonuje się właśnie jako dobry producent opon budżetowych. Inne marki z założenia oferują opony klasy średniej, czy opony premium. W tym przypadku możemy również wyróżnić tych producentów, którzy znajdują się na granicy – mogą oferować opony budżetowe, aspirujące do klasy średniej, oraz opony klasy średniej, aspirujące do bycia oponami klasy premium.

Najważniejsze jest jednak to, że poszczególne marki najczęściej oferują głównie produkty z danego segmentu. Same opony danego producenta będą się od siebie różnić, ale w porównaniu konkretnych opon do swojej własnej konkurencji – czyli opon z tego samego segmentu, ale od innego producenta, produkty te będą prezentować się dość podobnie.Dodatkowo poszczególni producenci często specjalizują się w konkretnych typach opon. Przykładem jest marka Nokian Tyres, które oferuje swoim klientom znakomite opony zimowe, które są bardzo odporne na działanie nawet bardzo niskich temperatur. Poza wieloma innymi zaletami, są to w końcu opony klasy premium, w tym aspekcie marka ta wyróżnia się na tle swojej konkurencji, również na tle innych opon zimowych klasy premium. Jeżeli więc ktoś poszukuje opon do jazdy w naprawdę wymagających warunkach, gdzie temperatura może być bardzo niska – warto wybrać opony Nokian Tyres. Same opony zimowe tej marki są również bardzo wysoko oceniane, także w prestiżowych testach ADAC, jednak opony letnie tego producenta również będą wysoko rozwiniętym technologicznie produktem klasy premium.Czy za markę opon przepłacamy?

Czy decydując się na zakup produktów najbardziej znanych marek, takich jak Continental, Goodyear czy Michelin możemy przepłacić? Czy jest szansa, że opony takich producentów będą droższe tylko dlatego, że opony zostały przez nich wyprodukowane, a nie idzie za tym przełożenie również w jakości produktów?Tu znów odpowiedź jest bardzo prosta – nie. O ile w przypadku wielu innych produktów, marka ma znacznie, tak w świecie opon samochodowych, marka i cena opon związane są z ich jakością. Jednocześnie więc otrzymujemy takie opony, za jakie zapłaciliśmy.Kupując tanie opony klasy budżetowej, dostaniemy dobre, bezpieczne, lecz podstawowe opony, które nie będą mogły równać się swoimi osiągami do opon klasy średniej. Podobnie będzie w przypadku, gdy opony klasy średniej będą porównywane do opon klasy premium – te drugie zaoferują nam znacznie lepsze osiągi i bardziej innowacyjne rozwiązania.Z jednej strony, to bardzo ułatwia wybór opon. Jeżeli jedna opona kosztuję 200 zł a druga 350 zł – możemy być pewni, że ta druga będzie oponą lepszej klasy. Minusem jest jednak fakt, że nie możemy oczekiwać perełek, produktów, które pomimo swojej niskiej ceny, będą oferowały jakość jak kilkukrotnie droższe produkty. Nawet najlepsze opony klasy budżetowej nie będą mogły równać się z przeciętnymi oponami klasy średniej.Opony klasy premium – kiedy warto na nie stawiać?Opony takich marek, jak Nokian Tyres, przeznaczone są dla najbardziej wymagających kierowców. Nie należą one do najtańszych, lecz ich jakość jest naprawdę znakomita. Będą one dobrym wyborem, jeżeli wiemy, że będziemy w stanie wykorzystać ich potencjał. Niekoniecznie będzie to możliwe w przypadku mało dynamicznej jazdy w mieście, w samochodzie o naprawdę małym silniku, ale już samochód segmentu C lub D, w trasie, w bardziej wymagających warunkach, będzie umieć wykorzystać otrzymany potencjał. Wyższa wytrzymałość, wolniejsze zużywanie się, niższy hałas czy nawet mniejsza ilość zużywanego przez samochód paliwa, na to wszystko mają wpływ właśnie opony klasy premium. Dodatkowo to one będą gwarantowały najwyższe bezpieczeństwo na drodze oraz odpowiednie zachowanie się pojazdu nawet w naprawdę wymagających i nieprzychylnych warunkach atmosferycznych.

Partner publikacji: Oponyprofi.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image