Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 28.08.2018, 14:38
Mimo końca sezonu wciąż brak wyspecjalizowanych rąk do pracy w budownictwie.
Gdzie szkolić pracowników budowlanych na kolejny sezon?
Ostatnie lata dla branży budowlanej i deweloperskiej to okres wzmożonego realizowania inwestycji, zwiększania rynkowych udziałów, a także… chroniczny brak wyspecjalizowanych pracowników. Zarówno małe, średnie, jak i duże firmy borykają się z tym problemem, a przyszłość na polskim rynku budowlanym nie wygląda obiecująco.

Na budowach nieustannie brakuje rąk do pracy

Rynek pracownika w branży budowlanej mocno zachwiał pozycją pracodawcy. Brak rąk do pracy, znaczne wzrosty płac, a także rosnące ceny materiałów i działek budowlanych powodują, że wiele przetargów pozostaje nierozstrzygniętych, ponieważ są dla inwestorów zwyczajnie za drogie. To z kolei znacząco obniża zyski firm deweloperskich, wpędzając je w ślepy zaułek.

Mimo chylącego się ku końcowi sezonu budowlanego i powolnego wygaszania projektów inwestycji, na rynku wciąż brakuje pracowników. Wiele firm, by załatać dziury kadrowe, decyduje się na słabo wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, którzy godzą się na pracę za niższe wynagrodzenie. Rozwiązanie to nie jest jednak w pełni satysfakcjonujące dla deweloperów, bowiem słabo wykwalifikowani pracownicy wymagają zainwestowania ze strony firmy, co pociąga za sobą kolejne koszta.

Wiele przedsiębiorstw coraz częściej decyduje się na zatrudnianie niewykwalifikowanych pracowników oraz wysyłanie ich na kursy doszkalające – np. do firmy oferującej kompleksowe szkolenia Dzwignice.pl, które pozwalają w krótkim czasie zdobyć wiedzę niezbędną do pracy operatora specjalistycznych maszyn i urządzeń budowlanych.

Gdzie szkolić pracowników budowlanych na kolejny sezon?

Rynek szkoleniowy w segmencie budowlanym rozwija się wraz z rosnącymi potrzebami na szkolenia pracownicze. Coraz więcej firm decyduje się na zainwestowanie we własnych pracowników, oferując im możliwość podniesienia swoich kwalifikacji.

Obecnie na rynku najbardziej brakuje takich pracowników budowlanych jak:


O ile wyszkolenie posadzkarzy, tynkarzy, dekarzy, czy hydraulików lub elektryków wymaga znacznego nakładu środków i czasu, o tyle kursy operatorskie na maszyny budowlane przeprowadzane są o wiele szybciej, a ich koszt może zwrócić się pracodawcy stosunkowo szybko.


Szkolenia operatorskie – prosty i szybki sposób na wyszkolenie kadry pracowniczej


Pracodawcy mogą obecnie przebierać wśród przyśpieszonych kursów trwających nie dłużej niż dwa tygodnie i realizowanych na niemal każde urządzenie wykorzystywane do transportu bliskiego na budowach i w przemyśle. Przykładowo, oferta firmy dźwigowej Dzwignice.pl zapewnia przeprowadzanie szkoleń na operatorów: żurawi wieżowych, żurawi samojezdnych, podestów ruchomych, żurawi przenośnych (HDS), wózków widłowych, ładowarek teleskopowych oraz suwnic.

Szkolenia realizowane są w formie zjazdów lub w trybie ciągłym – zależnie od preferencji podmiotów zamawiających kurs. Każde szkolenie kończy się państwowym egzaminem składanym przed dwuosobową komisją powołaną przez UDT. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu kursant uzyskuje możliwość pracy na wyuczonym stanowisku.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image