Dodano dnia 09.10.2017, 15:20
Nie daj się żylakom
Bardzo dużo Polek po czterdziestym roku życia ma żylaki. Oczywiście problem ten może dotyczyć także młodszych kobiet, a nawet mężczyzn, ale ta grupa jest najbardziej na nie narażona. Czym są żylaki?

Otóż to wrzecionowate lub workowate poszerzenia powierzchniowych żył. Żyły te wydłużają się oraz skręcają. Początkowo dostrzec można zwykłe pajączki na nogach, ale później przeradzają się one w żylaki. Problem ten jest niestety nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, bowiem nieleczone żylaki mogą doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Mogą doprowadzić np. do tworzenia się niebezpiecznych dla zdrowia i życia zakrzepów. Na szczęście obecnie istnieje już wiele możliwości leczenia żylaków, choć oczywiście jeszcze lepiej jest im zapobiegać i po prostu nie dopuścić do ich powstania. Jakie są na to sposoby?

Jak zapobiegać żylakom?Przede wszystkim należy wiedzieć, co sprzyja żylakom, a co sprawia, że ryzyko ich powstania jest mniejsze. Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że doustna antykoncepcja oraz hormonalna terapia zastępcza mogą przyczynić się do ich powstania. Same zaburzenia hormonalne również są niebezpieczne i sprzyjają żylakom. W jaki jeszcze sposób można próbować ich uniknąć? Otóż przede wszystkim dobrze jest zażywać jak najwięcej ruchu, gdyż aktywność fizyczna pomaga zapobiegać nie tylko tej chorobie.Największym błędem jest ciągłe siedzenie, a już szczególnie w pozycji "noga na nogę". Ciągłe stanie również nie jest wskazane, toteż fryzjerzy, lekarze, kelnerzy, nauczyciele są szczególnie narażeni na żylaki. Oprócz tego, jeśli chcemy uniknąć tego problemu to nie powinniśmy nosić obcisłych ubrań, w tym szczególnie ciasnych pończoch, podkolanówek, skarpet itp., które zaburzają przepływ krwi. Najgorsze są te, które posiadają bardzo ścisły ściągacz. Kolejną ważną kwestią jest ograniczenie chodzenia w butach na wysokim obcasie, bo takie buty sprzyjają nie tylko żylakom, ale również różnym deformacjom stóp, zwyrodnieniom stawów itp. Warto również dbać o prawidłową masę ciała, bowiem otyłość także sprzyja żylakom. Ważna jest również właściwa dieta, a szczególnie taka, która bogata jest w witaminę C oraz błonnik.


Powinno się za to unikać tłustych potraw. Należy również rzucić palenie i starać się nie nadużywać alkoholu, zwłaszcza tego wysokoprocentowego. Ostatnio coraz modniejsze stają się także opaski kompresyjne, które poprawiają krążenie i zapobiegają żylakom. Szczególnie polecane są podczas biegania oraz innych aktywności fizycznych, bowiem sprzyjają również właściwemu metabolizmowi mięśni. Ceny opasek nie są wysokie, toteż warto w nie zainwestować.

Artykuł Partnera