Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 26.02.2020, 19:06
Opieka nad osobą starszą za granicą – czy ta praca jest dla ciebie?
Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się, co nieuchronnie wiąże się z koniecznością zapewnienia opieki członkom tej społeczności, którzy są w podeszłym wieku i nie mogą funkcjonować samodzielnie.

Dlatego, praca opiekuna staje się coraz bardziej popularnym zawodem, zwłaszcza w Polsce. Dzięki możliwości wyjazdu za granicę, opiekunowie mogą uzyskać wysokie zarobki, zajmując się seniorami w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Z tego artykułu dowiesz się, czy praca ta jest odpowiednia dla ciebie.

Kwalifikacje

Jak w każdej pracy i tutaj znaczenie mają doświadczenie i umiejętności. Choć, by wykonywać zawód opiekuna, nie potrzeba nam dyplomu z uczelni, ważne są nasze doświadczenia w opiece nad seniorami. Często wystarczy opieka nad członkiem rodziny lub wolontariat w domu seniora (który to mocno poleca się osobom zainteresowanym wykonywaniem tej pracy). Dzięki temu, agencja pośrednicząca jest w stanie zweryfikować, czy faktycznie poradzimy sobie z naszymi obowiązkami, a nam samym daje to dobrą próbkę tego, co możemy oczekiwać po podpisaniu kontraktu.

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że opieka nad osobami starszymi, często schorowanymi, które zwyczajnie nie są w stanie funkcjonować samodzielnie, wiązać się może z niemałym stresem i wysiłkiem fizycznym oraz psychicznym. Osoby zainteresowane tą pracą, powinny pamiętać o tym, że praca z człowiekiem zawsze niesie ze sobą pewne wyzwania i wymaga dużych pokładów cierpliwości, empatii i kreatywności.

Umiejętności językowe

Na co również zwraca się uwagę, to nasze kwalifikacje językowe. Żeby stanowić dobrego kandydata na opiekuna, powinniśmy umieć porozumiewać się w języku obcym przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Umożliwi nam to swobodne porozumiewanie się zarówno z naszym podopiecznym, jak i jego rodziną, a także funkcjonowanie w innym kraju. Dlatego właśnie, agencje pośredniczące sprawdzają w procesie rekrutacyjnym znajomość języka kraju, do którego planujemy wyjazd.

Wiedza i predyspozycje

Z reguły, by wykonywać zawód opiekuna nie musimy posiadać rozległej wiedzy w tematach medycznych czy terapeutycznych, jednak osoby z takimi zainteresowaniami są bardzo mile widziane. Taka wiedza pomaga w sprawowaniu opieki nad seniorem, odróżnianiu tego, co może być symptomem choroby od huśtawek nastroju, organizowaniu właściwie czasu naszemu podopiecznemu. Oczywiście, opiekunowie nie odpowiadają za prowadzenie leczenia, ani nie przepisują czy dawkują lekarstw. Jednak, zainteresowanie chorobami często występującymi u osób starszych, chociaż w stopniu podstawowym, może stanowić ułatwienie.

Do pracy opiekuna chętnie wybiera się osoby ciepłe, troskliwe, wytrzymałe na stres i potrafiące działać w sytuacjach krytycznych. Ważne, by kandydat chciał faktycznie towarzyszyć drugiej osobie, zaprzyjaźnić się z podopiecznym. Często, to właśnie najważniejsza część tej pracy – zrozumieć, wysłuchać i cieszyć się z obecności tej osoby. Seniorzy dotkliwie cierpią na samotność, dlatego opiekun to osoba, która powinna aktywnie uczestniczyć w codzienności podopiecznego.

Jeśli masz pytania, zgłoś się do agencji pośredniczącej Private Care. Rozwieją oni wszelkie wątpliwości i przeprowadzą cię przez proces rekrutacyjny.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image