Z OSTATNIEJ CHWILI
Mieszkaniec powiatu suskiego oszukany na blika - czytaj na powiatsuski24.pl / Miasto Sucha Beskidzka liderem w Rankingu Gmin Małopolski 2024 - czytaj na powiatsuski24.pl / Policjanci, św. Mikołaj i Anioły z PCK odwiedzili chorych w Makowie Podhalańskim - czytaj na powiatsuski24.pl / Kto odpowiada za utrzymanie dróg na terenie Gminy Jordanów w sezonie zimowym 2024/2025 - czytaj na powiatsuski24.pl / Sprzedając w sieci, straciła 5 tys. zł. Kolejna mieszkanka powiatu suskiego padła ofiarą oszusta - czytaj na powiatsuski24.pl
Dodano dnia 11.10.2023, 06:36
Opiekunka osób starszych w Niemczech – jak uniknąć pracy „na czarno”?
Brak ubezpieczenia zdrowotnego, brak składek emerytalnych i wydalenie pracownika z kraju – to konsekwencje pracy „na czarno” w Niemczech. Jak uniknąć takiego scenariusza? Jeżeli chcesz pracować jako opiekunka osób starszych, to legalnie możesz wyjechać za pośrednictwem agencji opiekunek. Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce.

Gdzie szukać legalnej pracy jako opiekunka osób starszych?

Zwłaszcza na terenie Niemiec opiekunki osób starszych nie mogą narzekać na brak pracy – są one zatrudniane zarówno przez domy seniorów, jak i prywatne rodziny. Proces poszukiwania opiekunki, podobnie jak rekrutacji, odbiega od standardowego – większość niemieckich rodzin zdaje się na doświadczone agencje opiekunek. I to właśnie od agencji warto zacząć, chcąc wyjechać do pracy w charakterze opiekunki seniora.

Większość agencji, czego przykładem może być agencja opiekunek Avoria, prowadzi ciągłą rekrutację. Z aktualnie dostępnymi propozycjami pracy można zapoznać się na firmowej stronie internetowej. Aby aplikować na stanowisko opiekunki, wystarczy:

- wysłać CV (i ewentualnie dodatkowe dokumenty) na adres e-mail podany na stronie internetowej agencji;
- zadzwonić do agencji – wówczas rekruter przeprowadzi rozmowę (również po niemiecku) oraz odpowie na pytania;
- udać się do siedziby agencji w godzinach jej działania – najlepiej również z dokumentami.


Legalny wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych – jak to wygląda?

Jednym z powodów, dla których osoby zainteresowane pracą w charakterze opiekunki na terenie Niemiec mają opory przed skorzystaniem z pomocy agencji opiekunek seniorów, jest obawa o konieczność zapłacenia za znalezienie posady. Tymczasem legalną pracę można zdobyć bezpłatnie – agencje opiekunek osób starszych nie mogą pobierać opłat za pośrednictwo. To jednak nie wszystko. Firmy te mają też szereg obowiązków względem swojego pracownika.

Jeszcze przed wyjazdem do pracy na terenie Niemiec opiekunka osób starszych musi:

- otrzymać umowę – w jej treści powinny znaleźć się wszystkie kluczowe informacje, w tym o wysokości wynagrodzenia za opiekę nad seniorem;
- zostać zgłoszona do ZUS – za każdy miesiąc pracy agencja ma obowiązek odprowadzać za opiekunkę składki ZUS.


Większość agencji opiekunek osób starszych zatrudnia koordynatorów – to pracownicy posługujący się płynnie zarówno językiem polskim, jak i językiem niemieckim. Ich zadaniem jest wspieranie opiekunek – do koordynatorów można zwrócić się z wątpliwościami i pytaniami, pomagają oni też w sytuacjach kryzysowych.

Na co można liczyć, pracując legalnie jako opiekunka osób starszych?

Praca na „czarno” to nie tylko brak ubezpieczenia i ryzyko nieotrzymania wynagrodzenia – to także brak urlopu wypoczynkowego i ewentualnych bonusów finansowych, na które mogą liczyć legalnie pracujące opiekunki osób starszych. Ale i to nie wszystko. Opiekunki osób starszych, które pracują przez agencję opiekunek, doskonale wiedzą, kim i na jakich zasadach będą się zajmować – informacje o stanie zdrowia seniora znajdują się w ofercie.

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za tym, aby nie podejmować pracy w szarej strefie – mowa o udokumentowaniu okresu zatrudnienia. Opiekunki z dużym doświadczeniem mogą liczyć na coraz lepsze oferty. Niestety, brak świadectw pracy i referencji może skutecznie zahamować rozwój zawodowy. To kwestia szczególnie istotna dla opiekunek, które lubią swoją pracę i nie myślą o zmianie zawodu. Oprócz tego udokumentowany okres zatrudnienia pozwoli otrzymać w przyszłości wyższe świadczenie emerytalne.


Artykuł partnera.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image