Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 11.03.2021, 11:14
Oprogramowanie, które ułatwi pracę przychodni
Zażądanie przychodnią to złożone zadanie, za które jest odpowiedzialny dyrektor oraz personel. Wymaga prowadzenia dokładnej dokumentacji, zaczynając od rejestracji wizyt, kończąc na rozliczeniach z instytucjami rządowymi. Wszystko to wymaga sprawnej organizacji. Działania te można jednak usprawnić, wykorzystując oprogramowanie, które ułatwi pracę w przychodni. Jakie funkcje powinno pełnić?

Wygodny program do obsługi przychodni - co powinien zawierać

Oprogramowanie medyczne dla przychodni to system umożliwiający proste i wygodne prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Dzięki temu wszystkie potrzebne informacje są dostępne w jednej bazie danych. Ułatwia to znacznie pracę nie tylko lekarzom różnych specjalizacji, ale również personelowi pomocniczemu.

Programy dla przychodni umożliwiają tworzenie jednolitych kart pacjentów, w którym znajdują się dokładne informacje na temat jego stanu zdrowia, historii choroby oraz stosowanego leczenia.

Ułatwią również przepływ informacji pomiędzy zewnętrznymi placówkami medycznymi. Nie ma więc obaw, że zapominalski pacjent nie doniesie dokumentów ze wskazaniami do dalszego leczenia np. po konsultacji specjalistycznej, czy wypisaniu ze szpitala. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę lekarzom, którzy dzięki temu posiadają pełny obraz sytuacji zdrowotnej chorego.

To jednak nie wszystko integracja z systemami eWUŚ, NFZ oraz ZUS, umożliwia wystawianie elektronicznych skierowań, zwolnień oraz e-recept.

Elektroniczna rejestracja pacjenta - sprawdź udogodnienia systemu dla przychodni

Wiele programów dla przychodni daje również możliwość prowadzenia elektronicznej rejestracji pacjenta oraz opcje wysyłania powiadomień SMS o zbliżającym się terminie wizyty. Ułatwia to również anulowanie wizyt, jeśli pacjent z jakiego powodu, nie może się na niej stawić. Stosowanie elektronicznego kalendarza wizyt, który automatycznie się uaktualnia to ogromna wygoda dla personelu pomocniczego. Takie rozwiązania zdecydowanie usprawnią działanie przychodni.

Co więcej, możliwość szybkiego odwołania wizyty np. przez SMS-a to również doskonała opcja dla pacjentów, którzy chętniej z niej korzystają. Uwalnia to miejsca dla innych chorych i ostatecznie zmniejsza kolejki do specjalistów.

Oprogramowanie dla placówek medycznych - elektroniczna baza danych w chmurze

Coraz częściej oferowane są usługi oprogramowania dla przychodni dostępnych w chmurze. Z pewnością wiele osób się zastanawia, czy takie rozwiązanie ma sens i czy warto z niego korzystać. Oczywiście. Oprogramowanie dla placówek medycznych w chmurze ma wiele zalet.

Po pierwsze dane o pacjentach są dostępne z każdego miejsca z urządzeń mobilnych takich jak telefony, czy tablety. Wystarczy jedynie posiadać aplikację medyczną oraz dostęp do sieci. Dodatkowo można wystawiać recepty, czy zwolnienie poza obrębem gabinetu medycznego. Jest to szczególnie wygodne podczas wizyt domowych.

Po drugie dane w chmurze są znacznie bezpieczniejsze niż na dysku komputerowym przy szpitalnym serwerze. Firmy oferujące oprogramowanie dla przychodni odpowiadają za regularne tworzenie kopii zapasowych zapisywanych na oddzielnych serwerach. Samodzielne działania zabezpieczające bywają bardzo czasochłonne i trudne.

Po trzecie koszty. Choć programy do prowadzenia przychodni nie są darmowe, jednak opłata miesięczna nie jest wysoka, a taki system znacznie ułatwia pracę. Instalacja własnego oprogramowania w przychodni do bardzo duży wydatek, który trzeba pokryć jednorazowo. Koszty wdrożenia oprogramowania, dostosowania do potrzeb placówki medycznej oraz zakup serwerów to kilkutysięczne kwoty.

Oprogramowanie medyczne a RODO

Elektroniczna dokumentacja medyczna to duże ilości wrażliwych danych, które muszą być odpowiednio zabezpieczone. Wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania dla placówek medycznych rozwiąże to problemy. Firmy oferujące systemy medyczne kładą duży nacisk na ich bezpieczeństwo, które jest wielopoziomowe. Zapewniają bezpieczeństwo i ochronę fizyczną serwerów oraz przechowywanych na nich szyfrowanych danych, też czy stosowanie szyfrowanych połączeń SSL.

Warto pamiętać, że placówka medyczna jest administratorem danych znajdujących się na serwerach i za nie odpowiada. Dlatego istotne jest, by systemy posiadały odpowiednie zabezpieczenia, takie jak logowanie wieloetapowe, uniemożliwiające dostęp do danych osobom niepowołanym. Innym wygodnym rozwiązaniem jest możliwość nadawania różnych poziomów dostępu poszczególnym pracownikom, zależnie od zakresu ich obowiązków. Dzięki temu wgląd w poufne dane medyczne będą mieli jedynie lekarze, ale już nie osoby pracujące na infolinii, czy rejestracji.

Oczywiście specjalistyczne oprogramowanie dla przychodni musi spełniać wszystkie warunki RODO oraz być aktualizowane odpowiednio do wprowadzanych w prawie zmian.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image