Dodano dnia 09.01.2017, 11:07
Peeling
Nie od dziś wiadomo, że prawidłowo przeprowadzony peeling może zdziałać cuda. Nie tylko skutecznie odmładza i odświeża skórę, ale równie dobrze radzi sobie z przebarwieniami i niedoskonałościami cery.

Naturalny cykl regeneracji skóry trwa zwykle około 4 tygodni. Stare komórki obumierają, a ich miejsce zastępują nowe. Cały proces wydłuża się z wiekiem lub za sprawą czynników takich jak stres, przemęczenie, czy nadmiar stosowania używek. Przez to skóra złuszcza się wolniej, martwe komórki nawarstwiają się, co powoduje z kolei, że skóra robi się szorstka i zszarzała. Wówczas pomocny staje się peeling, zwany również eksfoliacją. Przeprowadzenie tego zabiegu powoduje złuszczanie naskórka na różnych poziomach w zależności od rodzaju użytego preparatu i intensywności działania, dostosowanego do rodzaju i stanu skóry. Peeling ma za zadanie rozpuścić i częściowo usunąć martwe komórki naskórka, które zalegają na powierzchni skóry i tym samym blokują ujścia gruczołów łojowych. Złuszczanie stosuje się w leczeniu różnych defektów kosmetycznych i stanach chorobowych skóry, łojotoku, trądziku, blizn i przebarwień potrądzikowych oraz w stanach nadmiernego rogowacenia. Natychmiast po zabiegu skóra jest wygładzona i rozjaśniona. Peeling pobudza ją do szybszej odnowy oraz usuwa nadmiar sebum. Poprawie ulega również kondycja skóry, gdyż po przeprowadzonym zabiegu łatwiej przyjmuje kosmetyki odżywcze i nawilżające.

Rodzaje peelingów

Ze względu na rodzaj wyróżniamy trzy rodzaje peelingów. W pierwszej grupie znajdują się peelingi mechaniczne. Polegają na ścieraniu naskórka przy użyciu tarcz korundowych lub diamentowych (mikrodermabrazja). Są to także zabiegi wykonywane laserem, zabiegi z wykorzystaniem ciekłego azotu, ultradźwięków (peeling kawitacyjny), dermasanding, dermabrazja oraz termabrazja.

Kolejną grupę stanowią peelingi chemiczne i enzymatyczne, które nie wymagają mechanicznego ścierania. Do przeprowadzania zabiegów tego typu używa się substancji chemicznych. Jest to tzw. chemabrazja.

Do ostatniej grupy należą peelingi mieszane. Jest to kombinacja zabiegów, która zawsze dobierana jest indywidualnie. Kuracja może być nastawiona dokładnie na wybrany problem lub służyć ogólnej poprawie kondycji i wyglądu skóry. W zależności nawilżenia i napięcia skóry, ilości przebarwień, naczynek, wyprysków, głębokich bruzd i zmarszczek dobierane są takie metody, które pozwalają na uzyskanie maksymalnych efektów w możliwie najkrótszym czasie. Zabiegi te stanowią najczęściej połączenie technik mezoterapii, peelingów, ultradźwięków i mikrodermabrazji. Regularność stosowania może opóźnić o wiele lat moment konieczności zastosowania bardziej inwazyjnych zabiegów. Dzięki terapii mieszanej stan i kondycja skóry ulegają zdecydowanej poprawie. Cera odzyskuje blask, świeżość, młody i zdrowy wygląd.

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. peelingi medyczne, zaliczane do grupy peelingów chemicznych. Najczęściej stosowanym, tak zwanym średnio głębokim peelingiem, wykorzystywanym przez lekarzy medycyny estetycznej jest kwas trójchlorooctowy TCA. Jego zastosowanie daje możliwość kontrolowanego złuszczania naskórka lub skóry na różnych głębokościach. Stosowane są w różne stężenia kwasu TCA: od 10% do 50%. Odpowiednim doborem stężenia TCA zajmuje się lekarz wykonujący zabieg. Najczęściej oscyluje ono w granicach 20-35%. Peeling TCA wskazany jest w przypadku leczenia plam przebarwieniowych, piegów, posłonecznego uszkodzenia skóry, spłycania powierzchownych zmarszczek oraz przede wszystkim likwidowania blizn, prosaków i zaskórników. Kwas poprawia dodatkowo napięcie skóry i daje zadowalające efekty w leczeniu niektórych postaci trądziku różowatego. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, należy wykonać serię 4-8 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni. Więcej informacji na temat peelingów medycznych: http://plusmed.info.pl/peeling/

Przed zabiegiem

Na tydzień przed peelingiem nie należy przeprowadzać depilacji, elektrolizy, woskowania i dermabrazji, jak również nie stosować retinoidów i preparatów, które działają drażniąco na skórę.

Pielęgnacja po zabiegu

Należy używać preparatów do codziennej pielęgnacji, zaleconych przez lekarza. Niezwykle ważne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, czyli kremów z wysokim wskaźnikiem filtra UVA/UVB. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, których skóra ma tendencje do przebarwień.


Artykuł Partnera