Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 12.01.2018, 10:46
Pierwsza pomoc – kompedium
Nie zawsze w nagłych wypadkach trzeba wzywać pogotowie ratunkowe. Niektóre urazy, nawet te z pozoru wyglądające niebezpiecznie, można opatrzyć we własnym zakresie, nie angażując służb ratowniczych (które w tym czasie mogą być potrzebne komu innemu). Poniżej praktyczny tutorial.

Oparzenia

W tym przypadku należy jak najszybciej chłodzić oparzoną część ciała zimną wodą (przez ok. 20 minut). Jeśli ubranie przylega do rany lub jest w nią wtopione, nie wolno go odrywać. Zamiast tego, należy odciąć je wokół niej. Następnie całe miejsce odkaża się wodą utlenioną i zakłada jałowy opatrunek. W razie silnego bólu można podać środki przeciwbólowe, dostępne w aptekach bez recepty. Gdy oparzenie jest rozległe, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Zranienia

Zdarzają się one dość często, zwłaszcza u dzieci i są stosunkowo łatwe do opatrzenia. Jeśli rana silnie krwawi, najpierw należy zatrzymać krwotok poprzez silne uciśnięcie miejsca krwawienia za pomocą jałowego opatrunku. W razie potrzeby należy oczyścić ranę z ziemi oraz drobnych ciał obcych i przemyć środkiem dezynfekującym, najlepiej wodą utlenioną. Dawniej zakładano na ranę jałowy opatrunek, zbliżając jej brzegi i bandażowano ją. Obecnie stosuje się specjalne plastry opatrunkowe do zamykania ran, dostępne w każdej aptece. Są one bardzo wygodne w użyciu i łatwo je dopasować do wielkości zranienia, ponieważ wystęują w różnych rozmiarach. Gdy rana jest głęboka i miała styczność z ziemią, dobrze jest udać się do lekarza po zastrzyk przeciw tężcowi.



Krwawienie z nosa

Bardzo często, zwłaszcza u dzieci, podczas zabaw dochodzi do krwawienia z nosa. Nie należy wówczas wpadać w panikę. Wystarczy posadzić poszkodowanego z głową lekko pochyloną do przodu, na kark przyłożyć zimny okład, na nos gazik lub chusteczkę i lekko przycisnąć skrzydełka nosa do siebie. Poszkodowany powinien oddychać przez ten czas ustami. Jeśli krwawienie nie ustąpi po 20 minutach lub doszło do urazu głowy czy też utraty świadomości, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.



Omdlenie

Omdlenie najczęściej spowodowane jest zaburzeniem przepływu krwi przez mózg, powodującym chwilowe niedotlenienie. Towarzyszy mu często spadek ciśnienia tętniczego krwi. Poszkodowanego należy ułożyć na plecach, z nogami uniesionymi wyżej niż tułów. Skuteczne jest zastosowanie zimnego okładu na twarz i zapewnienie dostępu świeżego powietrza. Jeśli omdlenie przedłuża się, wskazane jest wezwanie pogotowia.



Zadławienie się

Najczęściej pomaga pochylenie osoby poszkodowanej do przodu i energiczne uderzanie nadgarstkiem w okolicę między łopatkami, podczas kaszlu. Jeśli nie spowoduje to usunięcia ciała obcego, należy stanąć za osobą krztuszącą się, przyłożyć splecione ręce pod mostkiem i gwałtowne ucisnąć przeponę do 5 razy. Sposób ten należy do bardzo skutecznych, jeśli jednak nie przyniesie rezultatu i nastąpi utrata przytomności (co zdarza się bardzo rzadko), należy bezzwłocznie wezwać pogotowie i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze), którą kontynuuje się do odzyskania przytomności osoby zadławionej lub przyjazdu karetki.



Znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinna być obowiązkiem każdego człowieka, aby w razie konieczności móc ją zastosować umiejętnie i zgodnie z potrzebą. Tylko wtedy można mieć pewność, że naprawdę pomoże się osobie poszkodowanej.

Artykuł Partnera