Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 18.04.2021, 13:25
Podsłuch - jakie są jego rodzaje, jak z nim walczyć?
Podsłuchy już od wielu lat nie są domeną jedynie detektywów, a ich niewielkie rozmiary i długotrwałe funkcjonowanie sprawia, że zaopatrza się w nie coraz więcej osób. Profesjonalnego podsłuchu nie da się zauważyć ani usłyszeć, dlatego osoba podsłuchiwana prawie nigdy o tym nie wie. Warto zwrócić uwagę na to, że potencjalnie pluskwę może mieć każdy z nas. Sprawdź, jakie są rodzaje podsłuchów i w jaki sposób można z nimi walczyć.

Prosty podział

Już na wstępie warto zaznaczyć, że obecnie istnieją dziesiątki rodzajów podsłuchów, które przywierać mogą różne formy i mieć odmienne właściwości. Tak zwane pluskwy używane są między innymi przez policję, detektywów, członków działalności przestępczej, ale także zazdrosnych małżonków, polityków, a nawet dziennikarzy. Podstawowy podział pozwala podzielić je na urządzenia rejestrujące, transmitujące za pomocą sieci GSM i transmitujące za pomocą fal radiowych. Warto także dodać, że podsłuchy dzielą się na takie, które posiadają lokalizator i takie, które są podsłuchami same w sobie. Te pierwsze pozwalają jednak na dodatkowe ustalenie dokładnego miejsca przebywania osoby, która ma zamontowane urządzenie podsłuchujące.

Podsłuch – ile mamy rodzajów?

Najbardziej klasyczną wersją podsłuchu jest oczywiście ten z rodziny GSM, który dzięki karcie SIM i operatorowi komórkowemu pozwala na podsłuchiwanie otoczenia pluskwy na żywo z każdego miejsca na świecie, które posiada zasięg GSM. Kolejnym rodzajem są dobrze znane podsłuchy sejsmiczne, które wykorzystują wibracje wywołane ludzkim głosem – to właśnie dzięki nim możliwe jest szpiegowanie nawet w przypadku kilkudziesięciu metrów betonu. Na uwagę zasługują także tak zwane dyktafony zamaskowane, które nie tylko nagrywają otoczenie, ale są także świetnie zamaskowane i chronione hasłem, a co więcej – można je umieścić dosłownie w każdym przedmiocie codziennego użytku. Profesjonalne podsłuchy posiadają także niektóre lokalizatory GPS, które świetnie sprawdzają się na przykład w przypadku kradzieży danej rzeczy – bez problemu można go szybko namierzyć, a dodatkowo podsłuchać złodzieja. Coraz mniej popularne (chociaż wciąż używane) są natomiast pluskwy analogowe, dzięki którym można przekazywać informacje na ograniczoną odległość w czasie rzeczywistym, jednak ich wykrycie nie stanowi nawet dla laika większego problemu. Dzieje się tak podobnie z kiedyś często wybieranymi mikrofonami kierunkowymi, które potrafią wychwycić dźwięki tylko z jednego, konkretnego kierunku.



Jak znaleźć pluskwę

To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych przez osoby, które podejrzewają, że są inwigilowane i szpiegowane. Nie ma co ukrywać – najbardziej skutecznym sposobem jest użycie dedykowanego detektora, który bez problemu wychwyci nieznane fale, a to z kolei będzie świadczyło o tym, że w danym pomieszczeniu zamontowana została pluskwa. Może wydawać się to banalne, ale kolejnym najskuteczniejszym sposobem jest… dokładne przeszukanie całego mieszkania, domu czy biura. Dokładne przejrzenie rzeczy oraz wszystkich zakamarków w większości przypadków kończy się sukcesem. Nie należy zapominać o przedmiotach codziennego użytku – telefonie, zegarku, a nawet portfelu.



Popularność podsłuchów wciąż rośnie, dlatego warto znać ich rodzaje oraz potencjalne miejsca, w których można je znaleźć. Warto pamiętać, że niektóre z nich posiadają także lokalizator i z dokładnością wskazać mogą miejsce przebywania urządzenia.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image