Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 27.05.2017, 10:59
Poradniki Video i tutoriale podbijają świat.
Któż z nas nie doświadczył sytuacji, gdy po zakupie nowego sprzętu AGD, RTV zderzył się z opasłą instrukcją z której niewiele zrozumiał? W takich przypadkach bardzo pomocna może okazać się instrukcja wideo.

Co do zasady, prawo nakazuje dołączanie do każdego nowo zakupionego sprzętu pisemnej instrukcji obsługi w ojczystym języku. W przypadku Polski obowiązek taki regulowany jest w ustawie z dnia 7 października 1999 roku o języku polskim. Artykuł 15 stanowi, że:

„Kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wbrew przepisom art. 7a, w obrocie z udziałem konsumentów stosuje wyłącznie obcojęzyczne nazewnictwo towarów lub usług albo sporządza wyłącznie w języku obcym oferty, ostrzeżenia i informacje dla konsumentów wymagane na podstawie innych przepisów, instrukcje obsługi, informacje o właściwościach towarów lub usług, warunki gwarancji, faktury, rachunki lub pokwitowania, podlega karze grzywny.”

W sytuacji, kiedy konsument nabył towar bez pisemnej dokumentacji sporządzonej w języku polskim, powinien zwrócić się do sprzedawcy i poprosić o jej wydanie. Ponieważ na ogół takiej dokumentacji nie ma, wówczas producent i dystrybutor sprzętu powinni zatrudnić tłumacza, który taką instrukcję przygotuje. W przypadku odrzucenia żądania klienta, ten może zgłosić sprawę do Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mogą oni nałożyć karę grzywny przewidzianą przepisami. W przypadku, kiedy zostanie udowodniony brak dobrej woli ze strony sprzedawcy, wówczas klient może zwrócić towar do sklepu, gdyż nie spełnia on wymogów niezbędnych do sprzedaży na terenie naszego kraju.

W dobie globalizacji sprzęt produkowany jest w różnych częściach świata i wynika z tego problem prawidłowego przetłumaczenia tekstu. Skutecznie zniechęca też do czytania instrukcji zbyt mały druk. Wiele z nich zawiera w sobie dużo skomplikowanych terminów, na których klient nie musi się znać. Aby ułatwić życie swoim klientom, firmy zaczynają się decydować na prezentacje krótkich i rzeczowych poradników wideo w serwisach takich jak You Tube.

Produkcja filmowa takiego poradnika jest korzystna dla użytkownika, gdyż prezenter krok po kroku omawia wszystkie zasady uruchomienia i użytkowania sprzętu.

Takie poradniki stosuje np. nespresso. Pokazuje w nich, jak prawidłowo uruchomić ekspres do kawy, zakładać nespresso kapsułki itd. oraz jak konserwować urządzenie.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w znacznej mierze odciąża infolinie serwisowe producentów sprzętu od telefonów klientów, którzy nie radząc sobie z nowym nabytkiem podejrzewają wadliwość towaru.

Artykuł Partnera