Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 01.11.2016, 19:49
Poznaj 4 fakty na temat węgla kamiennego
Temat wydobycia węgla kamiennego w ostatnim czasie jest poruszany zarówno przez polskich polityków jak i przez polskie media. Choć tyle jest zdań na temat górnictwa, co mieszkańców naszego kraju warto jest poznać kilka suchych faktów na temat tego strategicznego surowca, by wzbogacić swoją wiedzę i zaskoczyć swojego rozmówcę podczas dyskusji.

Fakt 1 – Jak powstał węgiel kamienny?

Węgiel kamienny powstał w wyniku powolnych przekształceń tkanek roślinnych w warunkach minimalnego dostępu do tlenu oraz działania zarówno wysokiej temperatury jak i ciśnienia pod powierzchnią ziemi. Jest to wiec nic innego jak skała osadowa pochodzenia organicznego, która swoje powstanie zawdzięcza zmianom klimatycznymi w permie i karbonie.

Fakt 2 - Z czego składa się węgiel kamienny?

Węgiel kamienny zawiera od 75% do 93% pierwiastka węgla oraz m.in. azot, fosfor, tlen, siarkę, wodór, rtęć, wolfram, uran i tor. Jego złożony skład sprawia, że jest wykorzystywany w wielu dziedzinach życia min. do: ogrzewania, produkcji kosmetyków, produkcji pestycydów, produkcji barwników do tkanin, produkcji lekarstw, produkcji lekarstw czy do produkcji środków zapachowych.

Fakt 3 – Jak wyglądają zasoby światowego węgla?

Światowe zasoby węgla powoli się wyczerpują. Prognozuje się, że zasoby węgla na świecie wynoszą 17 204 GT, jednak te udokumentowane stanowią jedynie nieco ponad 728 Gt (badania z roku 2010). Krajem, który możemy wyróżnić pod względem wielkości zasobów tego surowca są Stany Zjednoczone, na terenie których znajduje się prawie 1/3 udokumentowanych światowych zasobów węgla kamiennego. Drugie miejsce zajmują Chiny, których zasoby stanowią dokładnie 1/4.

Fakt 4 – Jak efektywniej go wykorzystać?

Wyczerpywanie się światowych zasobów sprawia, że naukowcy poszukują coraz to nowszych technologii do efektywniejszego wykorzystywania węgla. Jedną z metod, która wzbudza ogromne zainteresowanie jest technologia zgazowania węgla. Pomimo świetnych rezultatów w Polsce nie zrealizowano jeszcze żadnego projektu. Firmą starającą się wprowadzić ją do Polski jest EnCoal Gasification >>, która za cel obrała sobie organizację wdrożenia na terenie Polski technologii zgazowania węgla i materiałów węglowych, z wykorzystaniem zasobów krajowego węgla oraz w ramach zasad niskoemisyjnej gospodarki.


Artykuł Partnera