Dodano dnia 28.12.2020, 11:25
PRAWO JAZDY W ZIMIE - DLACZEGO WARTO?
Chociaż większość kursantów podchodzi z niechęcią do nauki jazdy w zimie, w rzeczywistości jest to idealna okazja, aby nauczyć się panowania nad samochodem. W obecności instruktora nauki jazdy, który w razie potrzeby może przejąć kierownicę, uczestnicy kursu mogą oswoić się z jazdą w niekorzystnych warunkach, mając zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa.
Wbrew obiegowej opinii, nie jest on jednak trudniejszy, niż egzaminy odbywające się w innych porach roku. Wśród głównych obaw pojawiają się najczęściej te związane z osłabioną widocznością, śliską nawierzchnią, czy opadami śniegu. Mając świadomość zagrożeń, ludzie jeżdżą wolniej po śliskiej nawierzchni. Zmniejsza się również liczba samochodów oraz rowerzystów, dzięki czemu można łatwiej uniknąć błędów wynikających głównie z nagłych zachowań innych kierowców, czy pieszych. Świadomość trudności wpływa także na automatyczne zwiększenie poziomu koncentracji, dzięki czemu trudniej jest popełnić błąd, spowodowany rozkojarzeniem. Mniejszy ruch, oznacza często zwiększenie czasu przewidzianego na reakcję.


Dodatkowo, dla uczniów zbliżająca się przerwa świąteczno-noworoczna, która potrwa razem z feriami prawie miesiąc, to idealny czas aby rozpocząć kurs na prawo jazdy. Brak obciążenia lekcjami i zadaniami domowymi pozwoli skupić się na nauce przepisów ruchu drogowego, a wolny czas można wykorzystać także na szkolenie praktyczne.


Przepisy dają do wyboru możliwe 3 formy kursu:
- klasyczne wykłady (30 godzin) stacjonarnie
- e-kurs przez Internet w domu (24 godziny) i jedno spotkanie stacjonarne (6h)
- eksternistycznie zdany egzamin teoretyczny w WORD i przystąpienie tylko do części praktycznej (plus jedno spotkanie stacjonarne 4h pierwszej pomocy)


Szkolenie można rozpocząć już na 3 miesiące przed uzyskaniem pełnoletności. Przed kursem należy wykonać badanie lekarskie w poradni medycyny pracy i utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego.


Warto wybrać znaną i sprawdzoną szkołę jazdy, która będzie gwarantem rzetelnie przeprowadzonego kursu. Przed zapisem na kurs należy sprawdzić opinie o wybranym ośrodku, samochody na jakich będzie prowadzone szkolenie, oraz czas trwania kursu. Istotna jest także zdawalność na egzaminach państwowych, która jest obiektywnym wyznacznikiem poziomu nauczania w danym ośrodku nauki jazdy.


Artykuł sponsorowany