Dodano dnia 07.11.2019, 10:19
Problem z szambem? Oto kłopoty, które usuną aktywatory!
Pojęcie „cuchnący problem” nabiera dosłownego znaczenia, gdy chodzi o kłopoty z szambem. Jest to jednak rzeczywistość wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Przywykliśmy bowiem, że nasz wkład w obsługę systemu kanalizacyjnego polega praktycznie wyłącznie na naciskaniu spłuczki klozetowej… Okazuje się, że zaniedbane szambo powoduje sporo problemów. Większości z nich można zapobiec, wykorzystując bakterie do szamba.

Nieprzyjemny zapach z szamba

To częsty problem wśród posiadaczy przydomowych oczyszczalni ścieków. Rozwiązanie to jawi się na rynku budowlanym jako ekologiczne i łatwe w eksploatacji. Warto jednak wiedzieć, że zaniedbane szambo z czasem zacznie wydzielać odory, które dadzą się we znaki domownikom, a nawet sąsiadom. Źródłem zapachu jest gruba warstwa kożucha tłuszczowego, który unosi się na zwierciadle ścieków w osadniku. Powstaje on w warunkach beztlenowych i jest efektem braku reakcji rozkładu przez naturalnie występujące w ściekach bakterie.

Aby reakcje usuwania materii organicznej zaczęły ponownie, samoistnie oczyszczać zbiornik należy zastosować bakterie do szamba. Tabletki lub proszek znajdziemy pod nazwą „aktywatory” (patrz Aktywatory.pl) - gdyż aktywują pracę oczyszczalni. Jest to nic innego jak koncentrat kultur bakterii oraz enzymów. Preparat do szamba ma za zadanie rozpocząć namnażani się bakterii, a te, odżywając się materią zawartą w ściekach, oczyszczą je ze źródeł przykrego zapachu.

Szambo wybija, ścieki się cofają

To problem, który będzie kosztował nasz domowy budżet sporo pieniędzy i czasu, jeśli nie zaradzimy mu w porę. Mowa o całkowicie niesprawnej kanalizacji. Jeśli wody nie można spłukać, a co więcej ścieki cofają się i wybijają, oznacza to, że przedwcześnie zapełnił się osadnik. Jeśli nie zastosowaliśmy aktywatory do szamba, całkiem możliwe, że reakcje samooczyszczania się zbiornika były za mało efektywne. Osady, zamiast rozpuszczać się, opadały na dno, sukcesywnie zmniejszając pojemność osadnika. Niestety, w takiej sytuacji czeka nas odsysanie ich z dna zbiornika, co musi zrobić wykwalifikowana firma ze sprzętem. Jak nietrudno się domyślić, usługa ta nie należy do tanich…

Źródło: Bakterie do oczyszczalni - Aktywatory.pl

Problem nie wystąpi jednak wówczas, gdy regularnie dodajemy bakterie do szamba. Tabletki można dozować nie tylko przez właz osadnika, co bywa niewygodne, ale także przez muszlę klozetową. Wariant ten pozwala utrzymać w czystości nie tylko wspomniane dno zbiornika, ale również rurę kanalizacyjną, która jest podatna na złogi tłuszczowe, zmniejszające jej przepustowość. Proszek do szamba jest równie efektywny, jednak jego dozowanie wymaga samodzielnego odmierzania dawki preparatu. Preparaty do szamba w proszku mają też większą objętość, ze względu na to, że aktywatory rozproszone są tutaj w sypkim wypełniaczu.

Nieregularny dopływ ścieków do szamba

Jeśli z jakichś powodów nie byliśmy w stanie zapewnić stałego dopływu ścieków do osadnika, aktywatory do szamb również są konieczne. Dlaczego? Naturalna flora bakteryjna zmniejsza swoją kolonię z braku pożywienia, jaki stanowi materia organiczna w ściekach. Jeśli więc po dłuższej przerwie wracamy do przydomowej oczyszczalni, pamiętajmy, że aktywatory do swego rodzaju element rozruchowy. Rozpoczną na nowo ważne reakcje samooczyszczania i zapobiegną kosztownym problemom dla naszego gospodarstwa domowego.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image