Dodano dnia 15.05.2017, 14:06
Projekt wymarzonego domu – jak podjąć decyzję?
Planujesz budowę domu? Dla wielu inwestorów jest to życiowe przedsięwzięcie – jedna realizacja na całe życie. A więc odpowiedzialność związana z wyborem projektu jest naprawdę duża. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę wybierając projekt, tak aby rodzina dobrze czuła się w swoim wymarzonym domu nawet za 10 czy 20 lat?

Budowa domu wiąże się z podejmowaniem mnóstwa decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór działki i projektu domu. Oba wybory są od siebie mocno uzależnione. Wybierając działkę musimy wiedzieć na przykład czy chcemy dom parterowy czy piętrowy. Z drugiej strony decydując się na projekt domu należy brać pod uwagę ograniczenia jakie narzucają nam wymiary działki, jej lokalizacja itd. Aby uprościć sprawę załóżmy, że posiadamy już działkę.

W takiej sytuacji nasze preferencje dotyczące projektu domu będą ograniczone obwarowaniami związanymi z działką. O co chodzi? Warunki zabudowy mogą narzucać wysokość domu, kąt nachylenia dachu, oddalenie od ulicy itd. Warto też zwrócić uwagę na rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. Nie byłoby przecież miło gdyby pokój dziecka, albo salon zlokalizowane były od strony północy.Potrzeby i styl życia

Przeglądając projekty domów należy mieć w pamięci potrzeby i styl życia rodziny. Jak takie czynniki wpłyną na wybór projektu? Otóż jeśli rodzina uwielbia spędzać czas razem w domu, to z pewnością przyda się duży salon, przestronna jadalnia i może aneks kuchenny połączony z jadalnią. Wówczas wspólne posiłki i ich przygotowywanie będzie świetną sposobnością do wspólnego spędzenia czasu. W takiej sytuacji może warto przeznaczyć jedno z pomieszczeń na pokój rekreacyjny, w którym znajdzie się miejsce na ulubione rozrywki np. stół bilardowy. Jeśli lubimy przyjmować gości i dalsza rodzina lub znajomi często nocują w naszym domu, to poszukajmy projektu, który przewiduje oddzielne sypialnie dla gości z osobną łazienką. Wybierzmy taki projekt, który oddziela strefę nocną domowników od części dla gości, to pozwoli zachować nam prywatność i cieszyć się intymnością nawet w domu pełnym gości.

Co przyniesie przyszłość?

Pomyśl, jak będzie wyglądała Twoja rodzina za 10 lat? Powiększy się czy raczej zmniejszy liczebnie? Powiększenie rodziny może nie tylko oznaczać pojawienie się dzieci, ale także konieczność zaopiekowania się starzejącymi się rodzicami. Czy w takiej sytuacji projekt domu umożliwi znalezienie kąta rodzicom, tak by zarówno oni jak i Twoi najbliżsi mogli czuć się swobodnie w nowej sytuacji? A co jeśli za kilka lat pozostaniecie sami w domu – we dwoje w dużym domu? Czy projekt umożliwi np. wyodrębnienie jakiejś części, tak by mogli tam zamieszkać lokatorzy?Każdy inwestor ma inną sytuację życiowa i stoi przed odmiennymi wyzwaniami. Może chodzić o pogodzenie pragnień i potrzeb z kosztami, lub przemyślenie za i przeciw w kwestii projektu indywidualnego i gotowego. Oczywiście ważne jest, by każdy indywidualnie podszedł do sprawy i dobrze przemyślał wybór projektu domu, tak by nawet po latach nadal był to wymarzony dom rodzinny.

Pracownia Projektowa Dominanta