Dodano dnia 08.05.2019, 11:00
Rehabilitacja kręgosłupa – pokonaj ból pleców!
Ból pleców może dotknąć każdego z nas – bez względu na wiek. Aby mu zaradzić, warto rozważyć rehabilitację kręgosłupa pod okiem fizjoterapeuty.

Wiele osób narzeka na bolące plecy. Bóle kręgosłupa dotykają nie tylko osób starszych, ale również tych młodszych. Gdy nie możemy poradzić sobie z postępującym bólem, warto pomyśleć o kompleksowym działaniu – rehabilitacja kręgosłupa to sprawdzony wybór.

Co powoduje, że kręgosłup boli? Kiedy warto zdecydować się na rehabilitację? Na czym dokładnie polega rehabilitacja kręgosłupa? Gdzie warto skorzystać z tego rodzaju usług?

Co może powodować ból kręgosłupa?

Najczęściej narzekamy na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym. Ból w tych miejscach jest najczęściej wynikiem długotrwałego przeciążenia kręgosłupa przez przebywanie w tej samej pozycji – najczęściej pozycji siedzącej.

Z drugiej strony ból kręgosłupa może być również efektem ciężkiej pracy fizycznej, która połączona jest z podnoszeniem ciężarów.


Sytuację może pogarszać także niezdrowy tryb życia – brak ruchu, otyłość, nadmierny stres.

Ponadto ból kręgosłupa może być wynikiem:

  • - dyskopatii

  • - zmian zwyrodnieniowych

  • - osteoporozy

  • - wad rozwojowych kręgosłupa

  • - urazów

  • - podrażnień korzeni nerwowych

  • - innych schorzeń – narządów wewnętrznych, złamań, nowotworówRehabilitacja kręgosłupa – kiedy jest wskazana?


Pod pojęciem takim jak rehabilitacja kręgosłupa znajduje się szeroka gama ćwiczeń, które prowadzone są najczęściej wraz z fizjoterapeutą. Są one skoncentrowane na poprawie działania kręgosłupa, a tym samym pozwalają również na zmniejszenie dolegliwości bólowych.


Bardzo często rehabilitacja kręgosłupa kojarzona jest poważnymi urazami albo schorzeniami, ale warto wskazać, że również jest ona wskazana dla osób, u których dolegliwości bólowe mają inne pochodzenie.


Najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą lub innym specjalistą, który na podstawie wywiadu oraz wyników zleconych badań będzie mógł zadecydować, jaki sposób na pozbycie się bólu będzie w danym przypadku najskuteczniejszy.


Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa?


Rehabilitacja kręgosłupa polega na prowadzeniu odpowiednich ćwiczeń dobranych indywidualnie przez fizjoterapeutę. Do wyboru jest obecnie szeroka gama terapii rehabilitacyjnych, które można dopasować specjalnie do potrzeb pacjenta, by mógł on uzyskać najlepsze efekty.


Dodatkowo, aby rehabilitacja kręgosłupa była jeszcze skuteczniejsza, może być wzbogacona o szereg dodatkowych zabiegów, na przykład masaże medyczne, kinezyterapię, zabiegi fizykoterapii, na przykład laserowe, zabiegi Spa.Gdzie można skorzystać z rehabilitacji kręgosłupa?


Obecnie rehabilitacja kręgosłupa prowadzona jest przez wiele gabinetów fizjoterapii oraz rehabilitacji działających na terenie całego kraju. Są to zarówno placówki państwowe, które dotowane są z NFZ, jak również prywatne, w których za zabiegi należy zapłacić z własnej kieszeni.


Korzystanie z rehabilitacji na NFZ nie jest związane z dodatkowymi opłatami dla osób ubezpieczonych, niemniej jednak oczekiwanie na wolne terminy może ciągnąc się tygodniami, a nawet miesiącami.


Właśnie dlatego obecnie rehabilitacja kręgosłupa często prowadzona jest prywatnie – na wolny termin trzeba czekać znacznie krócej i można umówić się z rehabilitantem na najbardziej dogodne terminy wizyt w jego gabinecie albo też wizyt domowych.


W Krakowie zabiegi rehabilitacyjne kręgosłupa prowadzone są w Gabinetach Rehabilitacji Fizjoter, które dostępne są w dwóch lokalizacjach – Prądnik i Ruczaj.

Artyluł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image