Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 29.01.2016, 07:44
Rozliczenie PIT dla osób samotnie wychowujących dzieci
Rodzic, który zajmuje się wychowaniem swojego potomstwa bez faktycznego udziału partnera, ma możliwość rozliczenia się z podatku PIT na bardzo dobrych warunkach. Takie rozliczenie opłaca się zawsze, niezależnie od dochodu, jaki osiąga taka osoba. Poniżej prezentujemy krótkie przypomnienie, kto może skorzystać z tego przywileju.

Kilka warunków wstępnych

Rozliczenie dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, polega niejako na wspólnym rozliczeniu się z potomstwem. Aby można było skorzystać z tego dobrodziejstwa, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim, rodzic wychowuje dziecko sam, bez udziału partnera. Nie ma znaczenia stan cywilny, liczy się bowiem rzeczywista sytuacja rodzinna. Niemniej jednak, w przypadku gdy oboje rodziców posiada prawa rodzicielskie, nawet gdy nie mieszkają razem, nie ma możliwości rozliczenia się w ten sposób.



Następnym warunkiem do wspólnego rozliczenia się z własnym dzieckiem jest niepełnoletniość potomka. Jeżeli dziecko nie ukończyło 18 lat, ale weszło w związek małżeński, traci swoją pełnoletniość i nie można się z nim wspólnie rozliczyć. Natomiast potomek, który kontynuuje naukę w szkole średniej lub na studiach i nie ukończył 25 lat, jest również osobą, z którą możemy się rozliczyć na ulgowych zasadach. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku dziecko nie może uzyskać w ciągu roku, za który się rozliczamy, dochodu większego niż 3089 zł. Dotyczy to wpływów opodatkowanych liniowo lub skalą podatkową.



Ograniczenia wiekowe dziecka nie obowiązują w przypadku, gdy taka osoba otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.



Kto nie skorzysta z tej formy rozliczania podatku PIT?



Oprócz wspomnianych powyżej przesłanek, które uniemożliwiają wspólne rozliczenie, prawo podatkowe nakłada również inne ograniczenia. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym lub liniowo stawką 19%, nie będą mogli skorzystać z tej preferencyjnej formy obliczania podatku. Nie dotyczy to działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób tradycyjny, tj. skalą podatkową 18 lub 32 procent.



Powyższe ograniczenia dotyczą również dzieci. Natomiast dobrą wiadomością jest na pewno fakt, iż dochody z tytułu najmu oprocentowane ryczałtem, które nie są realizowane w ramach działalności gospodarczej, nie mają wpływu na wspólne rozliczenie.



Ograniczenia w wysokości dochodów dzieci



Przekroczenie dochodu w wysokości 3089 zł przez dziecko powoduje utratę prawa do wspólnego rozliczenia. Ustawodawca przewidział jednak kilka rodzajów wpływów, których nie należy wliczać do dochodu podlegającego opodatkowaniu. Do takich dochodów zaliczają się np. sprzedaż nieruchomości, odsetki z lokat, wypłaty dywidend, stypendia.



Na koniec warto wspomnieć, że prawo nie precyzuje jak długo w ciągu roku podatkowego trzeba być rodzicem, który samotnie sprawuje władzę rodzicielską, by skorzystać z rozliczenia z potomkiem. W teorii wystarczy dosłownie kilka dni, by móc zapłacić niższy podatek.



Źródło: http://urzadskarbowy24.pl/rozliczanie-pit-osoby-samotnie-wychowujace-dzieci/