Dodano dnia 15.09.2022, 11:42
Sprawność pompy ciepła w różnych warunkach
Rynek pomp ciepła rośnie mniej więcej od 2015-2016 roku i aktualnie osiąga szczyty zainteresowania wśród właścicieli nieruchomości. Dlaczego? Pompy ciepła wchodzą w skład nowoczesnych instalacji odnawialnych źródeł energii, umożliwiają pozyskanie energii z powietrza lub ziemi, charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną, niewielkimi wymiarami gwarantującymi oszczędność miejsca w kotłowni i wieloma innymi ciekawymi parametrami, o których poniżej.

Od czego zależy sprawność pompy ciepła?

Pompy ciepła występują w wielu wersjach, chociażby powietrze – woda i pracują w różnych warunkach środowiskowych, co przekłada się na zmianę parametrów roboczych w czasie. Dodatkowo pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną, a ceny nośnika mają też wpływ na ogólną opłacalność całej modernizacji. Sprawność pompy ciepła najlepiej określają dwa wskaźniki, a mianowicie COP i SCOP. Wskaźnik COP pokazuje jasno przewagę pompy ciepła nad zwykłym grzaniem prądem, natomiast wyniki SCOP mówią o rozłożeniu kosztów na realny sezon grzewczy. Dzięki temu osoby zainteresowane inwestycją uzyskują pełny obraz efektywności.

O co warto zadbać przy wdrożeniu pompy ciepła?

  • Właściwie wykonany montaż ograniczona długoterminowe problemy serwisowe,
  • dopasowanie odpowiedniej technologii – bardzo popularna powietrze – woda,
  • prawidłowa ocena wskaźników COP i SCOP, a także dokonanie porównania branżowego,
  • trzeba brać pod uwagę dane bazujące na zbliżonych warunkach środowiskowych pracy pompy.

Gdzie szukać wsparcia przy dokonywaniu obliczeń?

Do dokonywania obliczeń umożliwiających prawidłową ocenę sprawności pompy ciepła przyda się publikacja https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/wspolczynnik-cop-i-scop-czyli-co-oznacza-sprawnosc-pompy-ciepla/ pochodząca od branżowych ekspertów. Warto pośpieszyć się z wdrożeniem pompy ciepła, ponieważ w roku 2022 roku przewiduje się niespotykany kryzys energetyczny. Warto zauważyć, że Polska znajduje się pośrednio w strefie klimatu chłodnego i umiarkowanego. A to w dużym stopniu uzależnia obliczenia.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image