Dodano dnia 29.11.2019, 07:59
Spray geodezyjny – idealny do oznaczeń punktów w terenie
W dobrych sklepach dla budowlańców i drogowców znaleźć można spray geodezyjny. Jest to farba w aerozolu o specjalnych właściwościach, która z założenia ma służyć geodetom do zaznaczania punktów pomiarowych w terenie. Tak naprawdę jednak ten prosty z pozoru produkt znajduje znacznie szersze zastosowanie.

Farba geodezyjna w sprayu – jakie ma właściwości?

Ten praktyczny gadżet dla geodetów przypomina zwykły kolorowy spray. Jest to jednak specjalna farba o jaskrawym kolorze i właściwościach fluorescencyjnych, którą można zaznaczać punkty pomiarowe i pozycje w dowolnym miejscu w terenie. Geodeci zazwyczaj stosują oznaczenia na palikach tymczasowych, punktach osnowy i reperach, po to, by były lepiej widoczne podczas pomiarów. Mogą się one bowiem znajdować na łące, w lesie, na drodze, chodniku, budynku itp. Najlepsze spraye geodezyjne są wyposażone w specjalną głowicę, która umożliwia aplikacje farby w każdej pozycji. Jej jaskrawa barwa pozwala z łatwością dostrzec zaznaczone punkty nawet ze znacznej odległości, a dzięki właściwościom fluorescencyjnym także odszukać je po zmroku w świetle latarki. Do równie ważnych zalet farby jest jej wysoka odporność na czynniki atmosferyczne. Jest to niezwykle ważne dla geodety, który pracuje przy różnych warunkach pogodowych i dokonuje pomiarów tego samego terenu często wielokrotnie w znacznych odstępach czasu.

Spray geodezyjny nie tylko dla geodetów

Choć w większości sklepów opisywany produkt nosi nazwę farby geodezyjnej, tak naprawdę jest wykorzystywany także przez przedstawicieli innych zawodów np. drogowców, budowlańców, czy firmy zajmujące się instalacjami gazowymi, wodociągowymi, energetycznymi itp. Ze względu na trwałość oraz widoczność spray przydaje się między innymi do znakowania:
- jezdni i chodników (np. miejsc wykopów lub instalacji),
- powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych podczas prac budowlanych i wykończeniowych,
- drzew przeznaczonych do wycinki,
- palet i ładunków,
- miejsc niebezpiecznych np. na budowach.

Farby geodezyjne dostępne są zazwyczaj w wielu kolorach do wyboru m.in. żółtym, zielonym, pomarańczowym, czerwonym i niebieskim. W praktyce wielu fachowców stosuje co najmniej kilka z nich. Innymi barwami można bowiem oznaczyć np. poszczególne przyłącza bądź punkty pomiarowe kolejnych działek, co ułatwia później ich rozpoznawanie.

Wśród wielu gadżetów pomagających w codziennej pracy geodetów czy budowlańców specjalny spray do znakowania punktów w terenie okazuje się niezwykle przydatny. Jego dodatkową zaletą jest niska cena, a także dostępność, ponieważ można go kupić nawet w popularnych marketach budowlanych.

Więcej o spray′u: http://pebit.pl/spray-geodezyjny

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image