Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 06.07.2016, 15:34
Środek na chwasty – 5 ważnych pytań i odpowiedzi
W nowoczesnej uprawie roślin nieodzowne stało się stosowanie środków ochrony roślin. Jednak nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę, że środek na chwasty może wpływać nie tylko na rośliny, ale również na różne mikroorganizmy, w tym patogeny. Wpływ herbicydów na te ostatnie nie jest do końca poznany, ale wiadomo że preparaty tego typu mogą przyczyniać się do zmian w strukturze gatunkowej mikroorganizmów, a co za tym idzie nasilenia występowania na plantacji licznych chorób, w tym podsuszkowych.

Czy muszę przestrzegać zasad agrotechniki?

Brak przestrzegania zasad prawidłowej agrotechniki, w tym zmianowania roślin oraz rotacji substancji czynnych środków ochrony roślin przyczynia się do istotnych zmian w strukturze gatunkowej mikroorganizmów. Słabsze gatunki są wypierane przez inne, często przez te powodujące choroby. Często można spotkać się tu z grzybami powodującymi choroby korzeni i podstawy źdźbła u zbóż.

Jakie substancje czynne powinien zawierać środek na chwasty?

Stosowanie herbicydów zawierających dikamba, MCPA oraz mekoprop w ochronie zbóż jarych może wpływać na zdrowotność korzeni.

Z przeprowadzonych badań wynika, że zabieg w którym wykorzystano środek ochrony roślin zawierający te substancje czynne korzystnie wpłynął na korzenie pszenżyta, ale pogorszył zdrowotność układu korzeniowego owsa, jęczmienia i pszenicy. W tych samych badaniach stwierdzono, że zastosowanie tego herbicydu miało istotny wpływ na wystąpienie furazyjnej zgorzeli podstawy źdźbła zarówno u pszenicy, pszenżyta, owsa i jęczmienia. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie herbicydu, pamiętaj, że środek na chwasty >> powinien być produkowany przez sprawdzonego producenta. Zanim podejmiedz decyzję o zakupie, warto jest poświęcić czas na zapoznanie się z ofertą producentów i opiniami konsumentów na ich temat.

Jak środki na chwasty wpływają na mikroorganizmy chorobotwórcze?

Środki na chwasty mogą wpływać na mikroorganizmy chorobotwórcze w sposób bezpośredni oraz pośredni – oddziaływanie na rośliny, mikoryzę oraz skuteczność działania środków grzybobójczych. Odpowiednio dobrane i połączone ze sobą herbicydy oraz fungicydy mogą wykazywać działanie synergistyczne. Jednak środki ochrony roślin wcale nie muszą powodować zahamowania rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych

w glebie, mogą go wręcz stymulować. Do mechanizmów wpływających na ten proces należy m.in. poprzez zmianę składu flory grzybowej rozwijającej się w glebie. Wzrost porażenia korzeni roślin uprawnych przez G. graminis wynika z ograniczenia występowania populacji mikroorganizmów antagonistycznych.  

Jak rozpoznać objawy Fuzariozy?

O ich znaczeniu gospodarczym w uprawie zbóż decyduje podatność roślin na porażenie grzybami z rodzaju Fusarium. Na plantacjach zbóż powodują one najczęściej fuzarioze kłosów, zgorzel siewek oraz zgorzel podstawy źdźbła. Straty gospodarcze spowodowane fuzariozą mogą sięgać nawet 70% plonu. Do charakterystycznych objawów chorobowych fuzariozy kłosów należy występowanie białego nalotu na powierzchni kłosów. Nasiona pochodzące z takich roślin są drobne, pomarszczone, pokryte grzybnią oraz zainfekowane mykotoksynami.

Jak zapobiegać chorobom podsuszkowym?

Najważniejsze jest przestrzeganie zasad prawidłowej agrotechniki, w tym płodozmianu. Zbyt duża gęstość roślin sprzyja porażeniu. Poza tym występowanie pszenicy po pszenicy znacznie zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Nie bez znaczenia jest tu rotacja herbicydów, która Ne tylko sprzyja skutecznej eliminacji chwastów, ale również istotnie wpływa na strukturę gatunkową mikroorganizmów glebowych.


Artykuł Partnera