Z OSTATNIEJ CHWILI
Joga wśród drzew – zaproszenie na otwarte zajęcia plenerowe w Suchej Beskidzkiej / Sucha Beskidzka - Z ponad 2 promilami wybrał się na przejażdżkę hulajnogą... / Nowy odcinek Kawa z Powiatem - Agnieszka Bernacka i Artur Warta (Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione) zobacz wideo / Ewakuacja skautów z gminy Budzów z powodu zagrożenia pogodowego / Wypadek w Jordanowie. Są ranni. Służby na miejscu / Podsumowanie działań straży pożarnej związanych z burzami na terenie powiatu suskiego / Wielka modernizacja Orlika w Makowie Podhalańskim! Ruszają prace za ponad milion złotych / Jan Wolczko – duma powiatu suskiego z trzema medalami z Mistrzostw Europy / Wojewoda Małopolski o sytuacji pogodowej: O 11:00 spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego / Gmina Zawoja inwestuje w drogi! Rusza kolejny etap modernizacji infrastruktury / Uwaga! Silne burze i intensywne opady deszczu nad powiatem suskim – możliwe podtopienia / Burze nad Małopolską. W powiecie suskim 15 interwencji strażaków / Małopolska w gotowości przed gwałtownymi burzami – możliwe alerty III stopnia / Konkurs na najpiękniejszy ogród i gospodarstwo – Gmina Jordanów zaprasza do udziału / Z troską o dziedzictwo – trwa remont zabytkowego kościoła w Lachowicach / Budzów: Powstaje Gminny Żłobek Bajkowy Zakątek / Protest przeciwko nielegalnej imigracji – 19 lipca w Suchej Beskidzkiej / Magia teatru i spotkanie z legendą – spektakl 'Seperatka' w Suchej Beskidzkiej
Dodano dnia 21.04.2017, 09:01
Studia dzienne i zaoczne – co wybrać?
Przez wiele lat panowało przekonanie o wyższości studiów dziennych nad zaocznymi. Jako argument wymieniano przede wszystkim szansę na zrealizowanie większej partii materiału. Jednak wraz z rozwojem rynku pracy i zmianami, które na nim zaszły, decyzja o wyborze trybu studiów dla wielu maturzystów nie jest już taka oczywista. Jesteś jednym z nich i wciąż nie wiesz, gdzie się zapisać? Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Zalety i wady studiów dziennych

Studia dzienne, inaczej nazywane też studiami stacjonarnymi, to wciąż najpopularniejszy wariant. Dlaczego? Decyduje o tym przynajmniej kilka czynników. Na pewno najważniejszym z nich jest to, że nie wymagają opłacania czesnego. Są więc dobrym wyborem dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie posiadają własnych oszczędności, a ich rodziny mają ograniczony budżet. „Studia dzienne są za darmo” – wielokrotnie słyszałeś to zdanie? Teoretycznie tak, ale musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami np. za ksero lub dostęp do biblioteki. Jeśli wybierzesz uczelnię znajdującą się daleko od miejsca zamieszkania, dojdą jeszcze koszty wynajmu pokoju lub akademika, utrzymania się i komunikacji miejskiej. Do tego, ze względu na liczbę zajęć, możesz mieć problemy ze znalezieniem dodatkowej pracy, która pozwoli Ci „dorobić”, a tym samym, opóźni się Twoje wejście na rynek pracy. Niemniej jednak, studia dzienne to szansa na dobrą zabawę i zawarcie znajomości, które mogą przydać się w późniejszej karierze zawodowej.

Zalety i wady studiów zaocznych

Studia zaoczne to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim uniezależnieniu się od rodziców. Ze względu na termin odbywających się zajęć (weekendy), bez problemu można pogodzić studiowanie z pracą na pełen etat. To zaowocuje budowaniem doświadczenia zawodowego, które w dzisiejszych czasach niekiedy ma większe znaczenie niż dyplom. Dzięki takiemu wyborowi, po kilku latach studiowania, będziesz mógł pochwalić się podobnym stażem pracy. Studia zaoczne mają też swoje wady. Po pierwsze, nie wszystkie kierunki realizowane są w tym trybie. Po drugie, masz bardzo mało wolnego czasu, a to sprzyja stresowi i przeciążeniu organizmu, zwłaszcza gdy w pracy pojawiają się dodatkowe zlecenia, a na uczelni sesja. Po trzecie, sporej części materiału, ze względu na ograniczony czas, nie uda Ci się zrealizować.

Co wybrać: studia dzienne czy zaoczne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz ustalić swoje priorytety. Jeśli chcesz zasmakować studenckiego życia i skupić się na edukacji, studia dzienne będą lepszym wyborem, bo będziesz mógł skupić się na nauce i życiu towarzyskim. Możesz też poświęcić się uniwersytetowi i rozpocząć działalność np. w samorządzie studenckim lub interesującym Cię kole naukowym. Z czasem, zwłaszcza na ostatnim roku, możesz też spróbować szukać pracy na pół etatu. Wolisz od razu iść do pracy? Zdecyduj się na studia zaoczne. Co prawda, zapłacisz czesne, ale podobnie jak w przypadku studiów stacjonarnych, możesz też starać się o stypendia socjalne lub za dobre wyniki w nauce.

Artykuł Partnera