Dodano dnia 01.12.2018, 10:55
Stylowe projekty nowoczesnych domów
Odłożenie pieniędzy lub znalezienie atrakcyjnego kredytu na budowę oraz znalezienie idealnej działki to dla wielu osób najtrudniejsze przeszkody na drodze do własnego domu.

Sposób na wybranie projektu dla nowego domu

W praktyce jednak są one w dużym błędzie, bo równie kłopotliwa jest trzecia przeszkoda czyli wybranie dobrego projektu. To właśnie od niego w największej mierze zależą zarówno koszty całej budowy jak i jej czas, a także późniejszy komfort domowników. Nie można zatem popełniać w tej kwestii pochopnych decyzji, szczególnie że nowoczesne domy będą przez wiele osób zamieszkiwane przez całe życie.

Jaki projekt domu warto wziąć pod uwagę?

W kwestii projektów każde biuro projektowe będzie próbowało przekonać klienta do innych rozwiązań, dlatego najlepiej samodzielnie określić czy kogoś interesują projekty domów nowoczesnych czy jednak wolałby bardziej klasyczny dom. Im więcej takich wytycznych ustali się przed nawiązaniem współpracy z biurem projektowym, tym łatwiej i sprawniej przebiegnie realizacja na projekty domów, które będzie można pokazać klientowi.

Jednocześnie pozostawianie takich niedomówień najpewniej skończy się tym, że projektant będzie musiał przez cały czas wprowadzać jakieś poprawki, co nie tylko wydłuży etap prac projektowych, ale też może przełożyć się na dodatkowe opłaty.

Projekt dobrany do odpowiedniej działki

Pierwszym krokiem powinno być zatem przyjrzenie się posiadanej działce i zastanowienie nad tym, którą jej część ma zająć dom. Znając dokładne wymiary działki łatwiej jest również uzyskać wizualizację gotowego projektu, niezależnie od tego czy klient wybrał projekty domów drewnianych czy też domy murowane. Inny projekt zostanie zaproponowany komuś, kto szuka najlepszego rozwiązania na wąską działkę, a jeszcze inny dla klienta, którego szerokość działki pozwala wybudować nawet największy dom.

Jak duży dom wybrać?

Zanim jednak ktoś wybierze projekty domów nowoczesnych o naprawdę dużych rozmiarach, trzeba przemyśleć czy koszt zrealizowania takiej inwestycji nie przekroczy możliwości rodziny. Zdarzają się sytuacje, gdy para nie kalkuluje odpowiednio wydatków i zamawia największe projekty nowoczesnych domów, których później nie są w stanie zrealizować do końca.

W wielu przypadkach również same biura architektoniczne radzą klientom, aby projekt domu nie był przesadnie duży. Wbrew pozorom o wiele ważniejsza jest rzeczywista powierzchnia użytkowa, gdyż przy źle zaprojektowanym domu nawet wysoki metraż wcale nie daje gwarancji, że rodzina bez problemu pomieści wszystkie posiadane rzeczy.

Jednocześnie indywidualny projekt domu uwzględniający prawdziwe potrzeby wszystkich domowników daje gwarancję, że będzie to dom ich marzeń.

Zalety nowoczesnego domu

Nawiązując współpracę z biurem architektów, którzy mają wieloletnie doświadczenie i wykonują projekty domów Kraków oraz w innych miastach, można liczyć na fachowe doradztwo i pomoc nie tylko w zakresie projektu, ale również załatwieniu wszelkich formalności. Klienci, którzy po raz pierwszy w życiu przymierzają się do rozpoczęcia budowy chwalą sobie przede wszystkim to, że mogą uzyskać wsparcie w takich sprawach jak:

  • - projekty garaży
  • - stworzenie energooszczędnych budynków
  • - maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej
  • - uwzględnienie indywidualnych potrzeb


Prawda jest taka, że tylko tego typu współpraca ma sens. Zamiast więc kupować gotowe domów projekty, lepiej zlecić ich przygotowanie fachowcom. Dla wielu osób, które wybrały projekt indywidualny domu ogromnym zaskoczeniem były niskie koszty. Wynika to z błędnego przekonania, że dla domów nowoczesnych projekty są drogie i lepiej wybierać gotowe. Te ostatnie nie są niestety dopasowane do oczekiwań rodziny oraz nie uwzględniają kształtu oraz powierzchni działki, przez co trudno liczyć na to, że gotowy dom naprawdę spodoba się całej rodzinie.


Domy z płaskim dachem według indywidualnego projektu


Przykładowo, jeżeli ktoś szuka domu z płaskim dachem, to automatycznie znacznie ogranicza mu to wybór gotowych projektów. Zamawiając natomiast indywidualny projekt można uwzględnić wszystkie oczekiwania klienta, jak również kąt nachylenia czy to, że ogrzewanie ma być na paliwo stałe. Zalet realizowania takiego projektu jest jednak więcej.


Nie bez powodu firmy, które odpowiadają za budowanie nieruchomości według projektów domów często przyznają, że jeżeli były to rozwiązania opracowane dla nowoczesnych domów, to są zarówno tanie w budowie jak i pozwalają uniknąć opóźnień w pracach.


Te ostatnie są bardzo stresujące dla wszystkich domowników, a w wielu przypadkach narażają ich również na dodatkowe koszty.


Najnowsze projekty domów


Niezależnie od tego czy posiada się samochód, dobrze jest postawić na projekty z garażem jednostanowiskowym, bo prędzej czy później na pewno przyda się takie pomieszczenie. Ewentualnie można je połączyć z kotłownią na paliwo, jak to miało miejsce w przypadku gdy zamówiony został indywidualny projekt domu Kraków.


Wiele inspiracji na projekty domów zawiera bezpłatny katalog, który znajdą państwo na stronie firmy projektowej. Jedną z chętniej wybieranych przez klientów z całego kraju jest ta, której projekty nowoczesnych domów wyróżniają się nieszablonowym podejściem do tematu. Właściciele tych obiektów mogą cieszyć się poddaszem użytkowym, którego rozmiary spokojnie wystarczą na potrzeby nawet najliczniejszej rodziny.


Czas i koszty potrzebne na budowę domu


Nie można też zapominać o tym, że od stworzenia projektu domu do jego wybudowania mija z reguły nawet kilkanaście miesięcy. Jeżeli jednak ograniczy się nowoczesne projekty domów do mniejszych obiektów, to powierzchnia zabudowy zostanie ograniczona i tym samym spadną koszty oraz skróci się czas budowy. Z tego też powodu tak wiele osób wybiera projekty domów jednorodzinnych tylko i wyłącznie typu parterowe domy. Oszczędza się dzięki temu nie tylko przy budowie, ale również przy późniejszym urządzeniu nowego domu.


Planując wspólnie z projektantami projekty nowoczesnych domów warto zadbać o to, aby zostały wykonane z uwzględnieniem zaleceń dla domów energooszczędnych. Różnice w konstrukcji lub cenie nie będą wysokie, jednak z biegiem lat na pewno doceni się taki wybór. W końcu skoro można z każdym miesiącem oszczędzać na rachunkach, to błędem byłoby z tego nie skorzystać.


Dom parterowy czy piętrowy?


Niezależnie od tego czy mieszka się samemu czy z dziećmi, domy parterowe mogą okazać się najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Odpada wówczas konieczność budowania schodów, które nie należą do tanich, a jednocześnie właściciele większych nieruchomości i tak nie wykorzystują wszystkich pomieszczeń. Dobrze jest mieć to na uwadze podczas planowania budynku. Płaski dach, który najczęściej znajduje się na domach parterowych również zapewni dodatkowe oszczędności.


Zalety podwójnego miejsca w garażu


O ile jednak indywidualne projekty budowlane Kraków lub te dla mieszkańców innych miast powinny uwzględniać wspomniane rozwiązania, co przekłada się nie tylko na większy komfort, ale również różnego rodzaju oszczędności, to jednocześnie dobrze jest wybrać projekt z garażem dwustanowiskowym. Nie dość, że rozwiąże to problem z miejscem na parkowanie własnego auta, to nawet w przypadku wizyty przyjaciół lub członków rodziny będzie można zaoferować im komfortowe miejsce.


Poddasze w domu parterowym


Decydując się na polecane domy bez dodatkowych pięter wcale nie trzeba ograniczać tego ile wynosi pow użytkowa, bo równie dobrze mogą to być projekty parterowe z poddaszem. Jest to idealny kompromis pomiędzy praktycznym wykorzystaniem całej przestrzeni a dodatkowym miejscem, które zawsze przyda się na przechowywanie rzadziej używanych rzeczy.


Projektując poddasze architekt musi jednak uwzględnić rodzaj dachu, dlatego wszystkie szczegóły najlepiej jest omówić razem z nim. Podobnie zresztą jest z tym, ile pomieszczeń będzie posiadał wybudowany dom. Bez żadnego problemu może być na przykład wybrana taka liczba pokoi, aby każdy z domowników miał dla siebie własny kąt. Warto też pomyśleć o wydzieleniu jednego pokoju gościnnego.

Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image
Na tej stronie