Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 27.10.2017, 09:09
Szkolenie PPOŻ - czyli jak zachować się podczas pożaru?
Bardzo często w miejscach pracy, szkolenia PPOŻ są pomijane. W niektórych umowach o pracę, znajduje się klauzula, nakazująca przeprowadzenie prawidłowego przeszkolenia pracownika z zakresu zapobiegania i zwalczania pożarów. Niekiedy zdarza się, że obie strony dogadują się ze sobą, aby ten punkt podczas szkolenia pominąć lub omówić tylko mały jego fragment. Trzeba jednak, zdawać sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna podczas pożaru, może być niewiedza pracownika. Warto zorganizować szkolenie, nie tylko dla pracowników w firmie, ale również przejść je samemu.

Spośród wszelkich typów pożarów, te dotyczące budynków produkcyjnych, magazynowych, użyteczności publicznej czy mieszkalnych, zdarzają się bardzo często. Według szkoleniowców z ekofit.pl, mimo iż, każdy z wymienionych budynków, posiadać może różną budowę czy styl wykonania, to podstawy dotyczące zachowania się podczas wybuchu pożaru są identyczne względem każdej budowli. Jak powinieneś się zachować w trakcie pożaru budynku?

Uważaj na dym


Myślisz, że podczas pożaru gorące płomienie są jedynym Twoim zagrożeniem? W takim razie, mylisz się. Okazuje się bowiem, że za większą liczbę zgonów podczas pożarów jest odpowiedzialny dym, a nie sam ogień. Niestety, nie wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bagatelizując niebezpieczeństwo zatrucia dymem. Jeśli do płuc przedostanie się zbyt duża ilość dymu, następuje tzw. Zaczadzenie, stanowi ono ogromne zagrożenie dla życia. Nawet krótki czas przebywania w zadymionym pomieszczeniu, może doprowadzić do utraty przytomności, z powodu otrzymania przez organizm za małych ilości tlenu. Osoba, która jest nie przytomna, staje się bezradna wobec szalejących płomieni.


Nieprzewidywalny ogień


Ogień jest chaotyczny, gwałtowny i nieprzewidywalny podczas pożaru. Co więcej, nie wzrasta on w proporcjonalny sposób, czyli od najmniejszych płomieni do coraz większych. Dlatego też, bardzo ważne jest to, aby nie starać się określić, ile pozostało czasu na opuszczenie budynku i opuścić go jak najszybciej. Nawet mały pożar, rozprzestrzenia się bardzo szybko i zanim zdążysz wyjść z budynku, zajmie on wszystkie możliwe wyjścia oraz doprowadzi do uszkodzenia niektórych elementów budynku. W momencie wybuchnięcia pożaru, nie wolno na nic tracić czasu. Należy skupić się przede wszystkim, na ratowaniu swojego życia oraz udzielaniu pomocy tym osobom, które nie są w stanie samodzielnie opuścić zajętego ogniem budynku.


Telefon po pomoc


Kiedy już będziesz pewien, że nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo życiu Twojemu oraz współpracownikom, mieszkańcom czy innym osobom biorącym udział w pożarze, poinformuj o zdarzeniu oraz zadzwoń po pomoc. Jeżeli jest możliwość rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie budynki, pamiętaj, aby poinformować sąsiadów o takim niebezpieczeństwie. Uważaj jednak, aby nie podejmować działań, które będą wymagały powrotu do płonącego budynku.

Pamiętaj, że pożary wybuchają nie tylko w miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia pożaru, ale także w budynkach, gdzie znajdować się może wadliwa instalacja elektryczna, urządzenia elektryczne przestarzałe lub nienadające się do użytku.

Artykuł Partnera