Dodano dnia 08.01.2019, 07:47
Telewizor na szafce czy na ścianie – poznaj wady i zalety obu rozwiązań!
Szukając miejsca na telewizor w salonie, powinieneś zacząć od odpowiedzenia sobie na jedno ważne pytanie: powiesić go na ścianie czy postawić na szafce RTV. Sprawdź, co warto wiedzieć o obu tych opcjach, by dokonać najlepszego wyboru!

Co zyskasz, decydując się na tradycyjną szafkę RTV?

Stawiając telewizor na szafce, możesz liczyć przede wszystkim na łatwą instalację. Nie musisz bowiem montować na ścianie uchwytu ani kuć w ścianie, by schować kable w szafce – po prostu stawiasz odbiornik na szafce i podłączasz do prądu. Ten sposób montażu sprawia również, że przewody zasilające nie są widoczne gołym okiem. Nie musisz więc martwić się konieczności ich maskowania.

Wraz z szafką RTV zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania przeróżnych bibelotów – czy też książek lub płyt z ulubionymi filmami. W salonie nieraz trudno o wygospodarowanie miejsca na osobną szafkę do schowania takich rzeczy – w efekcie wszystkie rzeczy leżą na wierzchu i tworzą chaos, sprawiając tym samym, że wnętrze wygląda na znacznie mniejsze niż w rzeczywistości. Wstawienie szafki RTV do pomieszczenia równa się zatem większemu porządkowi, a to zawsze jest ogromny plus – szczególnie w niewielkich,zagraconych wnętrzach.

Czym się kierować, wybierając szafkę RTV pod telewizor? Szereg praktycznych wskazówek znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-dobrac-stolik-pod-telewizor.bhtml.


Dlaczego warto zawiesić telewizor na ścianie?

Na korzyść powieszenia telewizora na ścianie przemawia przede wszystkim to, że w ten sposób oszczędzisz sporo miejsca – w końcu nie będziesz musiał wprowadzać do wnętrza kolejnego mebla w postaci szafki RTV. Jest to zatem świetna opcja do niewielkich wnętrz – w których każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota.

Co jeszcze zyskasz, decydując się na tę możliwość? Nie tylko dekoracyjnie wyeksponujesz urządzenie w pomieszczeniu, lecz także sprawisz, że będzie umieszczony pod odpowiednim kątem – nie musisz więc przekrzywiać głowy, by dobrze widzieć. W efekcie oglądanie telewizji będzie po prostu nieść za sobą wyjątkową wygodę i odprężenie – czyli stanie się przyjemną rozrywką do spędzania wolnego czasu i nie będzie powodem bólów karku.

Jak ustawić telewizor?

Niezależnie od tego, którą z powyższych opcji wybierzesz, zwróć uwagę na to, czy telewizor znajduje się na odpowiedniej wysokości – czyli na takiej, byś mógł oglądać go wygodnie, siedząc na kanapie. Jak to zrobić? Usiądź w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj oglądasz telewizję – środek ekranu powinien znajdować się dokładnie na linii Twojego wzroku, bez przekrzywiania głowy w jakąkolwiek stronę.

Co się stanie, gdy telewizor będzie umieszczony zbyt nisko lub zbyt wysoko? Będziesz musiał nachylać lub zadzierać głowę do góry – w efekcie po kilku godzinach oglądania możesz już odczuwać pewien dyskomfort karku i górnego odcinka kręgosłupa.

Artykuł Partnera