Dodano dnia 23.01.2015, 19:14
Ubrania militarne – co jest w nich najważniejsze?
Czy zastanawiałeś się, dlaczego odzież dla armii projektuje się latami, a potem pozostaje ona na wyposażeniu często przez 30 czy 40 lat? Dla przeciętnego projektanta mody wymyślenie czegoś takiego oznaczałoby konieczność zwinięcia interesu, ale ta branża rządzi się swoimi prawami.

Wilgoć

Jednym z największych wrogów każdego żołnierza jest wilgoć. Z jednej strony chodzi o narażenie na wiatr, mgłę albo po prostu wejście w kałużę, co jest zdecydowanie przyczyną poważnego dyskomfortu w ubraniu, które przemoknie na wylot i długo wysycha. Z drugiej strony jednak nie wolno zapominać, że każdy będzie się czasem pocił i spowoduje to równie poważne niewygody. W przypadku odzieży wojskowej chodzi o zminimalizowanie ryzyka pozostania wilgocie pod warstwą odzieży. W Amerykańskiej armii doskonałym efektem prac inżynierów odzieżowych była kurtka M65, która pozostawała na wyposażeniu przez prawie 40 lat. Dziś zastąpiona nowszym modelem charakteryzowała się dobrą paroprzepuszczalnością przy jednoczesnej ograniczonej przewiewności. Dziś miejsce M65 zajmują kurtki ECWCS, które zapewniają odpowiednią temperaturę użytkownikom prawie w każdych warunkach.

Temperatura

Utrzymanie odpowiedniej temperatury pod odzieżą wierzchnią wcale proste nie było. Jeszcze kilka lat temu technologia bielizny termoaktywnej była na tyle kosztowna, że nawet amerykańskiej armii nie było stać na jej szersze zastosowania, a dziś tego rodzaju odzież może kupić sobie praktycznie każdy. Niestety w wielu przypadkach to nie wystarczy – odpowiednie systemy wentylacji odzieży wierzchniej w połączeniu z ciepłymi tkaninami są jedynym rozwiązaniem, które nadal jednak w skrajnych sytuacjach nie sprawdza się idealnie. Problem utrzymania idealnej temperatury jest bowiem dość złożony, bo nie można przewidzieć wszystkich możliwych kombinacji temperatury ciała i otoczenia, a tylko to mogłoby pozwolić na opracowaniu odzieży idealnej.

Wiatr

Wiatr jest bardzo ważnym czynnikiem, który zmienia wysokość temperatury odczuwalnej (zwykle ją obniża), a także może powodować dyskomfort, jeśli odzież nie będzie właściwie dopasowana. Tkaniny wiatroszczelne eliminują prawie całkowicie pierwszy z problemów, ale drugi wymaga odpowiedniego przemyślenia i dopracowania projektów. W celu ściślejszego dopasowania odzieży i jednocześnie pozostawienia użytkownikowi pewnej swobody ruchu stosuje się najrówniejsze rzepy czy paski kompresyjne.

Funkcjonalność

W przypadku odzieży militarnej problem funkcjonalności można rozumieć na wiele sposobów. Po pierwsze chodzi tu o dobór odpowiedniego kamuflażu, a jednocześnie opracowanie w miarę uniwersalnego wzoru tak jak mają plecaki wojskowe (nie można przecież na każdą akcję wojskową produkować nowej odzieży z trochę tylko innym wzorem kamuflażu). Dziś w pracach tego typu bardzo pomagają programy komputerowe, ale już jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniej lokalizacji i wielkości kieszeni, projektanci mogą liczyć tylko na własne doświadczenie. Sprawa wcale nie jest błaha, ponieważ w warunkach zagrożenia wszystkie kieszenie muszą znajdować się w optymalnym miejscu, a sięganie do nich musi być praktycznie odruchowe, a to oznacza, że nie można po prostu losowo dobrać wielkości kieszeni – każda z nich jest tak naprawdę projektowana „po coś” i tylko praktyka zweryfikuje, że pomysł projektantów był trafny.

Podsumowanie

Rzecz jasna ubrania militarne, a za nią również outdoorowa, dość podobna pod wieloma względami, musi spełniać bardzo wiele wymogów, które wynikają albo ogólnie z jej przeznaczenia, albo kryteriów przydatności w ściśle określonych sytuacjach. Wszystko to jednak podporządkowane jest naczelnej wartości, jaką jest wygoda, a opis poszczególnych czynników służy przede wszystkim uporządkowaniu wiedzy na temat odzieży i usprawnieniu prac nad kolejnymi jej generacjami.

Sprawdź ubrania militarne na warzone.com.pl, zawsze aktualna propozycja.