Dodano dnia 11.01.2015, 20:07
Unia Europejska wesprze Ukrainę? Tego chce Donald Tusk
Przewodniczący Rady Europejskiej ocenia, że uruchomienie programu pomocowego dla Ukrainy jest jednym z najważniejszych zadań, przed krótkimi stoi Unia Europejska. Czy wspólnotę rzeczywiście stać na pomoc finansową i humanitarną?

2 mld euro na ratowanie ukraińskiej gospodarki

W rozmowie z IAR Donald Tusk wskazał, że Ukraina może liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej w takim wymiarze, w jakim to możliwe. W tej chwili mowa o 2 miliardach euro, które chociaż nie rozwiązują definitywnie problemu gospodarczego naszego sąsiada, to mają uchronić państwo przed recesją.

Przewodniczący Rady Europejskiej ocenił, że budżet powstaje przy współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), państwami członkowskimi UE, a także Kanadą oraz USA.

Pomoc humanitarna z Polski dla Ukrainy

Tusk ocenia, że kluczem do rozwiązania zagrożenia wobec jakiego stoi Ukraina będzie także pomoc humanitarna, z której inicjatywą wyszedł już polski rząd. Przewodniczący wskazał, że wsparcie powinny nieść nie tylko same organizacje publiczne i prywatne oraz państwa, ale i sami ludzie.

Przejdź na forum finansowe i dodaj swój komentarz w tej sprawie »

Deklarację Tuska wyraźnie krytykuje prezes Instytutu Spraw Publicznych, który ocenia, że przydzielenie dwóch miliardów euro na ratowanie ukraińskiej gospodarki to brak szacunk dla sytuacji z jaką musi zmierzyć się nasz wschodni sąsiad.

[…] to zdecydowanie za mało – ocenił w dyskusji z IAR.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zabrało głos w sprawie

W ocenie szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tj. Grzegorza Schetyny 2 miliardy euro wsparcia są dopiero pierwszym etapem pomocy. Do uratowania ukraińskiej gospodarki niezbędna jest kilkukrotnie większa kwota – ocenił w rozmowie z dziennikarzem radiowej Jedynki.

Schetyna podkreśla, że kluczową rolę odgrywa także sam Kijów oraz jego warunki współpracy z MFW, ale wierzy, że przedstawiciele rządu staną na wysokości zadania i będą odpowiednio zdeterminowani do podjęcia kluczowych reform gospodarczych.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image