Dodano dnia 08.05.2019, 11:03
USG piersi – kiedy warto wykonać to badanie?
Badania ultrasonograficzne pozwalają na szybką, bezbolesną i bezinwazyjną diagnostykę. Aparatem USG można zbadać również piersi.

Dzięki aparatom ultrasonograficznym, czyli USG można wykonać dokładną diagnostykę obrazową wielu narządów. Badania USG służą również do oceny stanu piersi – USG piersi pozwala na wczesne wykrycie różnych zmian.

Jakie są główne wskazania do badania ultrasonograficznego piersi? Jak wykonuje się badania USG piersi? Czy do badania należy się specjalnie przygotować? W końcu, gdzie można z niego skorzystać?

Czym jest badanie USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi, czyli badanie USG piersi ma na celu ocenę tkanek gruczołu sutkowego i ewentualnych zmian patologicznych.

Do badania stosuje się aparaty USG ze specjalną końcówką – emitowane przez urządzenie fale ultradźwiękowe uwidaczniają wtedy obraz tkanek miękkich i prezentują je na ekranie aparatu do USG.

Badanie USG jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym, które może być prowadzone także u kobiet w ciąży i karmiących.

Wskazania do wykonania badania USG piersi:

  • - dolegliwości bólowe piersi

  • - zmiany wyczuwalne w piersiach przez skórę

  • - wycieki z brodawki sutkowej

  • - występowanie nowotworów w wywiadzie rodzinnym

  • - stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

  • - badania kontrolne po wcześniej wykrytych zmianach łagodnych


Na czym polega badanie USG piersi?


Badanie USG piersi nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjentki. Gdy badanie to lub badania powiązane, na przykład mammografia, biopsja, były prowadzone wcześniej i pacjentka otrzymała wyniki, warto także zadbać je na kolejne badanie.


Lekarz wykonujący badanie prosi o zdjęcie ubrań i bielizny i położenie się na plecach na łóżku przy aparacie do USG. Następnie na piersi oraz na głowicę aparatu nakłada się specjalny żel. Potem lekarz przykłada głowicę do piersi i prowadzi ją w górę i w dół. Badanie najczęściej obejmuje także węzły chłonne pod pachami.


Po zakończonym badaniu można wytrzeć piersi i ubrać się. Lekarz wykonuje odpowiednie wydruki badania. Można również zadać mu nurtujące nas pytania.


Badanie USG czy mammografia?


Piersi bada się z wykorzystaniem dwóch typów procedur – to USG piersi albo mammografia. Czy badania te mogą być stosowane zamiennie?


Badanie ultrasonograficzne piersi prowadzone jest przede wszystkim u kobiet młodszych, u których w piersiach dominuje tkanka gruczołowa. Z kolei tkanka tłuszczowa, która dominuje u kobiet starszych, daje ciemniejszy obraz na aparacie USG, dlatego zaleca się wykonanie badania mammograficznego.


Mammografia jest rekomendowana także w określonych przypadkach u kobiet młodszych – o skierowaniu na badania konkretnego typu decyduje lekarz.Gdzie można wykonać badanie ultrasonograficzne piersi?


Obecnie badanie USG piersi można wykonać zarówno na NFZ, jak również prywatnie.


Badania finansowane przez NFZ można przeprowadzić w wybranych gabinetach posiadających podpisany kontrakt z NFZ – aby z nich skorzystać, należy posiadać opłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Minusem jest dość długi czas oczekiwania na badanie, który może wynosić nawet kilka tygodni w zależności od placówki.


Właśnie dlatego wiele kobiet decyduje się na wykonanie badania USG prywatnie – można skorzystać z niego podczas wizyty w gabinecie ginekologa albo można zrobić je w prywatnej pracowni USG.


Do skorzystania ze swojej oferty badań USG piersi zaprasza Przychodnia Zdrowia Centrum Medyczno-Diagnostyczne Prima Med z Krakowa.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image
Na tej stronie