Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 03.03.2017, 08:57
W poszukiwaniu dobrego mechanika
Średni wiek auta poruszającego się po polskich drogach dosyć znacznie przekracza wartość 10 lat. I jakkolwiek trwałe nie byłyby samochody z tamtego okresu, sama wieloletnia eksploatacja zwyczajnie odciska na nich swoje piętno. Jak znaleźć mechanika, który nie tylko nie oszuka swojego klienta, ale przede wszystkim zna się na swojej pracy?

Gdzie naprawiać swoje auto?

Tabuny turystów odwiedzających Podhale właściwie o każdej porze dnia i roku to, z jednej strony, błogosławieństwo, a z drugiej - pewne utrudnienie dla mieszkańców naszego regionu. Owszem, przyjazd turysty daje pracę ogromnej liczbie osób, ale z drugiej strony, lokalne firmy windują ceny usług do niebotycznych wręcz rozmiarów. Jest to szczególnie widoczne w przypadku mechaników samochodowych - wie o tym każdy, kto kiedykolwiek próbował znaleźć niedrogiego specjalistę od wymiany rozrządu czy diagnostyki komputerowej w naszym powiecie.

Dodatkowo, jak w każdym miejscu w Polsce, tak i na Podhalu nie brakuje osób, które zwyczajnie niezbyt dobrze znają się na swoim rzemiośle. Mechanika pojazdowa jest jedną z tych dziedzin, w których start wydaje się być relatywnie łatwy - niestety, do skutecznej naprawy większości współczesnych samochodów nie wystarczą już narzędzia, którymi posługiwano się jeszcze 10 czy 20 lat temu.

Z drugiej strony, zawsze można wybrać się do serwisów w większych miastach - jak choćby Kraków czy nawet Bielsko-Biała. W takich miejscach rzeczywiście nie brakuje specjalistów, ale wyprawa tam wiąże się z ogromną stratą czasu oraz nakładami finansowymi.

Diagnostyka komputerowa - kiepski punkt

Współczesnych samochodów nie powinno się naprawiać metodą “na słuch” - dziś, dokładne informacje na temat usterek dostarczają bardzo zaawansowane systemy elektroniczne. Praktycznie każde auto naszpikowane jest różnego rodzaju czujnikami, odpowiadającymi za kontrolowanie prawidłowego działania poszczególnych układów. Gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, kierowca widzi na desce rozdzielczej irytującą, żółtą lampkę z symbolem silnika lub inne komunikaty, które często dosyć skutecznie potrafią wystraszyć - niestety, aby przekonać się, czy dany komunikat jest rzeczywiście groźny, czy też jest po prostu wynikiem drobnej niesprawności, konieczna staje się diagnostyka komputerowa.

Diagnostyka komputerowa to w podhalańskich warsztatach temat-rzeka. Oczywiście, praktycznie każdy mechanik ma dziś komputer diagnostyczny, który pozwala na szybkie odczytanie błędów oraz ewentualne ich usunięcie. Niestety, ze względu na ceny tych urządzeń, zdecydowana większość warsztatów dysponuje jedynie urządzeniami uniwersalnymi, a na rzetelną diagnostykę komputerową pozwalają jedynie komputery dedykowane do danej marki samochodów. Wybierając warsztat warto zatem upewnić się, czy dysponuje tego rodzaju sprzętem.

Dlaczego to takie ważne? Przykładowo, w popularnych w Polsce autach pewnego niemieckiego producenta, wiele drobnych usterek zauważyć można tylko po wykonaniu tak zwanych logów, to jest specjalnego testu układów diagnostyki w aucie. Ktoś powie - to tylko drobne usterki. Owszem, ale bardzo wielu właścicieli tych aut przekonało się już, że bez dedykowanego komputera ani rusz. Wystarczy, że awarii ulegnie z pozoru drobny czujnik lub zmienią się jakieś ważne ustawienia, a samochód znacznie traci moc. Niestety, bez specjalnego komputera, dedykowanego do obsługi silników tej marki, nie jest możliwe stwierdzenie tego problemu.

W rezultacie, mechanicy często działają na oślep, wymieniając zupełnie dobre części, co wcale nie pomaga i auto ciągle jeździ kiepsko. Bez problemu w Internecie znaleźć można opinie osób skarżących się na fachowców, którzy wymienili na przykład cały układ doładowania (turbina, intercooler i tym podobne), wystawiając rachunek na kilka tysięcy złotych, podczas gdy problemem był niewielki czujnik wart kilkanaście PLN!

Elektronika - pięta achillesowa samochodów

O ile znalezienie dobrego blacharza czy nawet osoby, która jest w stanie wymienić olej lub wykonać inne, podstawowe czynności obsługowe przy aucie nie stanowi większego problemu, o tyle z fachowcami zajmującymi się diagnostyką komputerową bywa już różnie.

Jednym z najbardziej newralgicznych punktów współczesnych aut są układy elektroniczne. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie aut francuskich, jak dawniej uważano, choć te nadal przodują w rankingach awarii związanych z usterkami elektroniki. Postęp technologiczny sprawił, że zdecydowana większość funkcji w autach sterowana jest za pomocą skomplikowanych układów elektronicznych.

Co gorsza, w większości współczesnych pojazdów stosuje się elektronikę modułową - czyli wszystkie sterowniki są częścią jednego układu, a usunięcie takiego problemu wymaga dosyć zaawansowanej wiedzy w dziedzinie diagnostyki komputerowej samochodów.

Dlaczego elektronika w autach sprawia tak wiele kłopotu? Cóż, bardzo wiele aut trafia do Polski po mniej lub bardziej poważnych wypadkach. O ile sama konstrukcja karoserii nie została naruszona, można wymienić poszczególne elementy i auto względnie bezpiecznie będzie dalej się poruszać. Niestety, często nawet niewielkie stłuczki powodują znaczne szkody w elektronice sterującej samochodu. W rezultacie, kierowca widzi przed sobą przysłowiową “choinkę” z lampek ostrzegawczych na desce rozdzielczej, a usunięcie tego problemu wymaga naprawdę fachowej wiedzy.

Jak znaleźć dobrego mechanika?

Do dobrych specjalistów z reguły ustawiają się prawdziwe kolejki, a dodzwonienie się graniczy z cudem. Nie każdy ma też czas i chęć jeździć osobiście do warsztatu tylko po to, by umówić się na wizytę. W tym kontekście ciekawą propozycją może być rozwiązanie jakie oferuje portal https://autobooking.com - jest to platforma, która umożliwia rezerwację wizyty u mechanika online. Wystarczy jedynie kilka kliknięć, by znaleźć specjalistę do auta.

Znalezienie dobrego mechanika nie jest łatwe, ale warto próbować. Jedno jest pewne - jeżeli już uda się namierzyć takiego fachowca (nawet w odległości kilku kilometrów od Suchej Beskidzkiej), warto korzystać z jego usług. Osób, które pracują na zasadzie różnych, szkodliwych dla auta “patentów” jest bowiem na rynku zbyt wiele.


Artykuł Partnera