Dodano dnia 16.04.2018, 14:23
Wady i zalety zakupu mieszkania na wynajem
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania na wynajem. Zastanawiasz się, czy jest to dobra inwestycja? Analizujemy, kiedy opłaca się kupno mieszkania na wynajem, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając nieruchomości oraz wyjaśniamy, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Mieszkanie na wynajem - inwestycja nie tylko dla najbogatszych

Wokół tematu zakupu mieszkań na wynajem narosło wiele mitów. Przede wszystkim bardzo wiele osób uważa, że jest to sposób inwestowania dla najbogatszych. Nie jest to jednak prawdą. Zwróć uwagę na fakt, że zdecydowana większość osób, które kupują mieszkania na wynajem, robi to na kredyt.

Nie musisz dysponować ogromną gotówką, by kupić pierwsze mieszkanie na wynajem. Kredyty hipoteczne należą obecnie do najtańszych na rynku, dlatego też warto rozważyć taki sposób finansowania inwestycji. Oczywiście, powinniśmy podejść do tematu racjonalnie i spokojnie przeanalizować, na jakie koszty możemy sobie pozwolić, biorąc pod uwagę fakt, że w pewnych okresach możemy nie mieć zysków od najemców.

Zakup mieszkania na wynajem - czy to się opłaca?

Zakup mieszkania na wynajem może być bardzo opłacalny. Jest to możliwe szczególnie jeżeli wybierzemy odpowiednią nieruchomość, położoną w dobrej lokalizacji. Pamiętaj jednak, że nie jest to sposób na szybkie wzbogacenie się. Zakup mieszkania na wynajem to inwestycja długoterminowa. Zyski zobaczysz dopiero po wielu latach, na początku musisz zaś ponieść koszty. Wysokość opłat za czynsz, jakie uzyskasz od najemców, jest jednak znacznie wyższa niż oprocentowanie oferowanych na rynku lokat czy obligacji.

Ryzyko związane z inwestycją

Chociaż zakup mieszkania na wynajem jest stosunkowo "pewną" inwestycją, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wiąże się on z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim lokator może nie płacić regularnie czynszu, nie dbać o mieszkanie lub wręcz je zniszczyć. Aby upewnić się, że nasze mieszkanie jest w dobrym stanie, warto raz na jakiś czas do niego zaglądać. Możemy również skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami.

Dobrym sposobem na ochronę przed nieuczciwym najemcą może być również tzw. wynajem okazjonalny. Z tej opcji możemy skorzystać, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej. W tym przypadku najemca składa oświadczenie w formie aktu notarialnego, że zgadza się na ewentualne opuszczenie lokalu w terminie podanym przez najemcę. To może nas uchronić przed długotrwałymi egzekucjami komorniczymi w przypadku, gdy lokator przestanie płacić.

Jak wybrać odpowiednie mieszkanie na wynajem?

Wybierając mieszkanie na wynajem warto się dobrze zastanowić nad jego lokalizacją. Dużym powodzeniem zawsze będą cieszyć się mieszkania w centrach miast czy w miejscowościach turystycznych. Jeżeli chcemy wybrać mieszkanie na uboczu, upewnijmy się, że dojazd będzie dogodny. Poszukując mieszkań na wynajem w Krakowie warto zwrócić uwagę na nową inwestycję - Na Zakolu Wisły. To mieszkania oferowane przez dewelopera Budrem w wysokim standardzie i korzystnej cenie, w dogodnej lokalizacji.

Artykuł Partnera