Dodano dnia 26.06.2019, 13:20
Wisła Kraków, czyli jeden z najlepszych klubów piłkarskich w Polsce
Nie trzeba być wcale znawcą piłki nożnej, aby wiedzieć, że istnieje taki klub piłkarski jak Wisła Kraków. Nie każdy jednak może pochwalić się tym, że zna krótką historię Wisły Kraków. W naszym poniższym artykule, spróbujemy ją państwu możliwie jak najdokładniej przybliżyć. Zależy nam bowiem na tym, aby nie tylko prawdziwi fani tego klubu piłkarskiego, ale też inni, wiedzieli, czym dokładnie jest Biała Gwiazda i jaka jest jej historia. Co dokładnie sprawiło, że właśnie ten klub piłkarski, cieszy się tak dużym uznaniem ze strony fanów?

Początki Wisły Kraków - jakie były?

To, od czego należy zacząć, to przede wszystkim data powstania klubu piłkarskiego. Pierwsza, oficjalna nazwa tego klubu, powstała w 1906 roku i brzmiała ona TS Wisła Kraków. Dokładnie od tego roku, przyjmuje się, że krakowski klub piłkarski aktywnie działa. Oczywiście, nie jest niczym dziwnym, że nazwa klubu ulegała zmianie na przestrzeni lat. Pierwszej zmiany nazwy dokonano w 1949 roku, kiedy z TS Wisła Kraków, została ona zmieniona na ZS Gwardia- Wisła Kraków. W 1955 roku jednak powrócono do nazwy pierwotnej, czyli dokładnie do TS Wisła Kraków. To jednak nadal nie był koniec zmian, jeśli chodzi o nazwę klubu piłkarskiego z Krakowa. Dopiero do roku 2007 funkcjonuje obecna nazwa klubu, czyli Wisła Kraków SA. Sama nazwa klubu, to jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać, kiedy omawiamy krótką historię klubu piłkarskiego Wisła Kraków.

Sukcesy, którymi może się pochwalić klub piłkarski Wisła Kraków

Poza bardzo bogatą historią, związaną nie tylko z nazwą klubu, ale też i z przemianami związanymi z jego zarządzaniem i funkcjonowaniem, nie możemy pominąć także i takich aspektów, jakimi są chociażby sukcesy, którymi może się pochwalić klub. Wisła Kraków, aż 13 razy wygrała Mistrzostwa Polski w piłce nożnej, przy czym pierwszy raz, tego typu sukces miał miejsce w roku 1927. W roku 2011 po raz ostatni udało się piłkarzom Wisły Kraków zdobyć złoto na krajowych Mistrzostwach Polski w piłce nożnej. To jednak nie wszystkie sukcesy, które mają na koncie piłkarze tego klubu. Nie możemy pominąć tutaj także aspektu związanego z mistrzostwami międzynarodowymi. Zdecydowanie największym sukcesem, jeśli chodzi o tego rodzaju mistrzostwa, jest dotarcie do ćwierćfinału mistrzostw Europy w roku 1978. To zdecydowanie najbardziej spektakularny sukces na arenie międzynarodowej, którym mogą się pochwalić piłkarze kultowej już "Wisły". Podobnie jednak jak w przypadku mistrzostw krajowych, to także nie jest jedyny ich sukces na tym polu. Warto zaznaczyć, że w roku 2007, piłkarze Wisły wygrali Chicago Trophy. Kilkukrotnie też udało się im dotrzeć do 1/8 finału mistrzostw Europy.

Kto jest niekwestionowanym królem strzelców Wisły Kraków?

Kiedy mówimy o klubie piłkarskim, jakim jest Wisła Kraków, nie możemy pominąć tutaj aspektu związanego z wytypowaniem tzw. "Króla strzelców". W przypadku Wisły Kraków, jest nim bez wątpienia Henryk Reyman, który na swoim koncie ma aż 11 goli strzelonych w 1925 roku, jak również 37 goli, które strzelił w roku 1927. To fenomenalna liczba bramek. Zaraz po nim, klasyfikuje się Walerian Kisielewski, który w roku 1931 strzelił aż 24 bramki. Miejsce trzecie w tej klasyfikacji, przypadło w udziale Arturowi Woźniakowi. To właśnie on, w roku 1933 strzelił aż 19 bramek, jak również w roku 1937, strzelił ich 12.

Kiedy mówimy o klubie piłkarskim Wisła Kraków, nie możemy pominąć hotelu Best Western Plus Kraków Old Town przy ul. Św. Gertrudy 6, w którym często zatrzymywali się piłkarze i kibice wspomnianego wcześniej klubu. Warto zaznaczyć, że jest to hotel o bardzo wysokim standardzie, do którego każdy fan piłki nożnej powinien choć raz zawitać. Bez najmniejszego problemu będziecie w stanie państwo ze zlokalizowanego niemalże w samym Centrum Starego Miasta hotelu, dostać się najbardziej kultowe miejsca, które kojarzone są z Krakowem. Warto zaznaczyć, że pobyt w takim hotelu, to nie tylko niezapomniane przeżycie, ale też szansa, aby chociażby w minimalnym stopniu, zbliżyć się do historii klubu piłkarskiego Wisła Kraków.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image