Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 29.06.2018, 15:33
Wózki paletowe czy widłowe? Zobacz, czym się różnią!
Jeśli właśnie stoisz przed wyborem wózka do swojej firmy, warto zastanowić się jaki rodzaj Cię interesuje! Chcesz poznać główne różnice między wózkami paletowymi a widłowymi? Zapraszamy do lektury!

Zdarza się, iż wózki paletowe w dużym uproszczeniu nazywane są również widłowymi. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą, a terminów tych nie można stosować zamiennie. Wózki paletowe również wyposażone są w widły, jednak w przypadku tych pojazdów, maksymalna wysokość podnoszenia to zwykle około 20cm, czyli tyle ile niezbędne jest do uniesienia i przetransportowania na niewielką odległość standardowej palety.
Wózki widłowe (inaczej wózki jezdniowe) to pojazdy mechaniczne, napędzane silnikiem, używane zazwyczaj do intensywnych prac związanych z załadunkiem, transportem oraz rozładunkiem towaru.

Czym różnią się wózki paletowe i widłowe?

Istnieje bardzo dużo różnic pomiędzy omawianymi typami pojazdów - od budowy, poprzez zastosowanie, na samej cenie kończąc. Postaramy się pokrótce omówić najważniejsze z nich.

1. Napęd

Podstawową różnicą, która odgrywa najważniejszą rolę w przypadku obydwu typów wózków jest kwestia napędu. Wózki paletowe dzielą się na wózki paletowe ręczne oraz elektryczne. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze napędzane są siłą ludzkich rąk. Aby przemieścić transportowaną paletę, wymagany jest wysiłek fizyczny osoby obsługującej. Wózki paletowe elektryczne stanowią niejako ulepszoną wersję tych pojazdów, gdyż nie wymagają one wykazywania się dużą siłą fizyczną, a jedynie umiejętnością precyzyjnego sterowania wózkiem z umieszczoną na nim paletą.
Wózki widłowe natomiast dzielą się pod względem napędu na trzy kategorie: spalinowe, elektryczne i zasilane gazem.
Różnica wynikająca z konkretnego typu napędu ma swoje bezpośrednie przełożenie na kolejny aspekt - czyli - wydajność pracy.

2. Wydajność

Zdecydowanie, nawet będąc laikiem, można stwierdzić, które z opisywanych rodzajów wózków są bardziej efektywne i wydajne w pracy. Poszukując wózków paletowych czy widłowych koniecznie należy zwracać uwagę na ich udźwig maksymalny, który wyraża maksymalną dopuszczalną wagę ładunku, jaki może być bezpiecznie transportowany przez pojazd.
W przypadku wózków paletowych ręcznych jest to zwykle wartość pomiędzy 1. a 2. tonami. Co w przypadku konieczności użycia siły własnych rąk i tak stanowi niemałe wyzwanie dla pracownika. Większym udźwigiem charakteryzują się wózki paletowe elektryczne - od 1. do nawet ok 5. ton (np. w przypadku wózków magazynowych dostępnych tu).
Znaczące ułatwienie podczas wykonywania prac średnio i bardzo intensywnych stanowią wózki elektryczne, LPG oraz spalinowe. Z czego, w przypadku tych ostatnich, znaleźć można modele o udźwigu nawet do 10. ton!

3. Budowa

Wydajność i efektywność wykonywanych zadań zależy w pojazdach tego typu w dużym stopniu od budowy maszyny. Już na pierwszy rzut oka dostrzec można różnice w budowie wózków paletowych oraz widłowych.
Wózki paletowe ręczne charakteryzują się bardzo prostą i nieskomplikowaną budową. Wymienić można zaledwie kilka podstawowych elementów, z których się składają:
- korpus wózka;
- widły;
- dyszel;
- koła sterujące;
- pompa;
- rolki sterujące.


Zupełnie inaczej zbudowane są wózki widłowe. Przede wszystkim posiadają elementy takie jak:
- kabina operatora - otwarta, od góry zabezpieczana przez solidną metalową ramę/klatkę bezpieczeństwa;
- karetka - czyli charakterystyczna płyta czołowa, zamontowana do masztu;
- widły - przymocowane do karetki.
Wózki widłowe posiadają także silnik i maszt, o których jednak można mówić także w przypadku wózków paletowych elektrycznych, takich jak np. te dostępne tutaj (choć oczywiście w obydwu przypadkach wygląd tych elementów różni się do siebie).



4. Przeznaczenie

Wszystkie omawiane powyżej elementy wpływają to, iż wózki paletowe i widłowe wykorzystywane są w nieco odmiennych (choć w gruncie podobnych) celach.
Jak już wspomniano na wstępie, głównym zadaniem wózków paletowych jest uniesienie oraz transport na niewielką odległość popularnych europalet. Dlatego znajdują zastosowanie głównie w marketach, hipermarketach, hurtowniach oraz niewielkich magazynach, gdzie liczy się przede wszystkim transport poziomy, a wózki mają możliwość poruszania się po płaskich powierzchniach. Ich niepodwarzalnym atutem są niewielkie rozmiary, dzięki czemu z łatwością mieszczą się zarówno w niewielkich sklepowych alejkach, jak i między magazynowymi regałami.
Wózki widłowe służą także do wykonywania czynności związanych z rozładunkiem, załadunkiem oraz przetransportowaniem towaru, jednak ze względu na większą wydajność bywają wykorzystywane głównie w przemyśle: na terenach zakładów produkcyjnych, w dużych halach, w przedsiębiorstwach zajmujących się transportem oraz w magazynach.

5. Cena

Porównanie cen wózków paletowych i widłowych może mijać się poniekąd z celem. Wózki paletowe (np. marki Cesab dostępne tutaj) są nawet kilkunastokrotnie tańsze od wózków widłowych. Różnica w cenie wynika oczywiście z różnej budowy, możliwości a także przeznaczenia pojazdów, do różnego typu wykonywanych prac. Nie sposób zastąpić wózek widłowy - paletowym, używanie także używanie wózka widłowego na terenie niewielkiego marketu mogłoby zakończyć się fiaskiem. Dlatego czynnikiem decydującym podczas wyboru między wózkiem paletowym a widłowym nie powinny być raczej kwestie finansowe.


Paleciak czy widlak? - podsumowanie

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i maszyn do przedsiębiorstwa nie zawsze jest łatwe. Warto skoncentrować się przede wszystkim na tym:

  • - jaki ma być charakter i intensywność pracy wykonywanej przez pojazd, który chcemy nabyć?
  • - w jakich warunkach będzie pracował wózek? czy będzie poruszał się na zewnątrz, czy raczej wewnątrz i po płaskiej powierzchni?
  • - jaka jest powierzchnia, po której będzie jeździł na co dzień wózek? To bardzo ważne, aby dopasować wielkość pojazdu do wielkości przedsiębiorstwa/magazynu.
  • - czy posiadamy przeszkolonych pracowników, którzy będą potrafili obsługiwać konkretne typy wózków?


Odpowiadając sobie na te pytania, szczególny nacisk warto skierować na pierwsze z nich, dotyczące specyfiki pracy, gdyż jak już zaznaczono wózki paletowe i widłowe są wykorzystywane do nieco innych, różniących się szczególnie intensywnością, zadań.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image