Dodano dnia 18.11.2020, 10:44
Zanim zdecydujesz się na restrukturyzację, przeprowadź audyt due diligence
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa może mieć niezwykle różnorodnych charakter, od pojedynczych zmian w jej funkcjonowaniu, aż po ogromne przedsięwzięcia, takie jak fuzja czy przejęcie. Podczas każdego z tych działań warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą niezbędne wstępne analizy, a następnie przygotują i wdrożą plan działania. Wśród etapów przygotowawczych znaleźć może się między innymi audyt due diligence - poznaj go bliżej.

Czym jest audyt due diligence?

Audyt due diligence (z angielskiego “należyta staranność”) to działanie prawne, mające na celu ocenę aktualnego stanu przedsiębiorstwa. Poddawane jest ono dogłębnej analizie, która pozwala na wycenę przez inwestora. Analiza taka umożliwia szczegółową ocenę potencjalnych korzyści oraz ryzyka, jakie wiązać będą się z podjętym działaniem.

Jakie korzyści daje przedsiębiorstwu audyt due diligence?

Oferowany przez Kancelarię Prawną Staniszewski & Wspólnicy pod adresem https://rpms.pl/prawo-spolek-przeksztalcenia-fuzje-i-przejecia/ audyt due diligence ma za zadanie szczegółowo wykazać, na jakim etapie rozwoju znajduje się przedsiębiorstwo. Dzięki współpracy prawników oraz specjalistów z innych branż, w tym biur księgowych, kancelarii podatkowych czy menedżerów, możliwe jest także odkrycie ewentualnych nieprawidłowości i niedociągnięć w działalności firmy. Wielowątkowość działania pozwala także na rozpoznanie nowych możliwości i ścieżek rozwoju danej firmy.

Dla przedsiębiorstwa największą korzyścią będzie większa znajomość własnych zalet i błędów. Pozwala na wyeliminowanie tych drugich oraz uwydatnienie wszystkich pozytywnych cech. Dzięki odkryciu nowych potencjalnych ścieżek rozwoju i branż, możliwa jest lepsza i szybsza optymalizacja działań oraz nakierowanie ich właśnie na ten kierunek, który wyznaczyli specjaliści. W długofalowym rozrachunku przełoży się to bez wątpienia na rozkwit firmy i większe zyski.

Korzyści płynące z audytu dla przyszłego inwestora

Każdy, kto zamierza zainwestować własne środki finansowe w rozwój przedsiębiorstwa, pragnie znać jego zalety i wady, a także mieć świadomość ryzyka, aby go uniknąć. Co niezwykle ważne, przed dokonaniem przejęcia, fuzji lub połączenia przedsiębiorstw, warto poznać drugą stronę, aby dowiedzieć się, jakie korzyści można uzyskać z takiej zmiany strukturalnej. Dzięki audytowi nie pociągną one także za sobą poważnych i długofalowych konsekwencji, które mogłyby się pojawić w przypadku braku znajomości drugiej strony transakcji.

Kwestie, które mogą zostać rozważone podczas przeprowadzania audytu

Audyt prowadzony przez kancelarię prawną dotyczy wszystkich najważniejszych kwestii przedsiębiorstwa. Opiera się między innymi o ustalenie wszystkich kwestii związanych z samym funkcjonowaniem korporacji, na przykład spraw pracowniczych i administracyjnych. Kolejne, niemniej ważne działanie, to umowy handlowe, które są lub będą zawierane przez daną firmę. Audyt dotyczy także kwestii prawnych, w tym postępowań sądowych i polubownych oraz problematyki związanej z własnością intelektualną. Ostatnia kwestia to sprawy podatkowe.

W efekcie audyt due diligence daje jasny wgląd w każdy element życia przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie nie tylko dogłębnej wiedzy, ale także kompleksowej poprawy wszystkich składowych, które wpływają na ostateczną ocenę firmy oraz decyzje inwestorów.

Artykuł Partnera
fot. Materiały prasowe

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image