Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 03.11.2020, 10:42
Żużel – czarny sport wśród dyscyplin
Obserwowanie zmagań najlepszych zawodników przyciąga na trybuny coraz więcej kibiców. Miłośnicy żużla mogą być świadkami emocjonujących wyścigów odbywających się na kilkunastu torach polskich miast. Widowiskowość i adrenalina – czy można tak określić fenomen tej dyscypliny? Zobacz, dlaczego żużel jest nazywany czarnym sportem!

Żużel w Polsce

Dyscyplina sportowa – żużel to jeden ze sportów motorowych, którego popularność i liczba sympatyków systematycznie wzrasta. Pierwsze zawody, które uznano za indywidualne mistrzostwa Polski, zostały rozegrane w Mysłowicach i odbyły się 7 sierpnia 1931 roku.

Pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata w wyścigach motocyklowych na żużlu został Jan Szczakiel, który wywalczył złoty medal 2 września 1973 na Stadnie Śląskim. Ważnym aspektem jest fakt, że w 1948 roku została zorganizowana polska regularna liga żużlowa. Od tego momentu zaczęły pojawiać się motocykle specjalnie przystosowane do startów w wyścigach na torach.

Odmiany

W związku z różnymi typami nawierzchni, długościami toru oraz popularnością w określonych regionach wyróżniono:

  • - Żużel klasyczny;
  • - Miniżużel – tor wykorzystywany do szkolenia młodych żużlowców;
  • - Tor trawiasty;
  • - Tor lodowy;


Określenie czarny sport może być rozumiane dwojako. Po pierwsze – ponieważ początkowo na torach używano wyłącznie czarnych nawierzchni. Jednak przede wszystkim jest to sport, w którym obowiązuje szybkość wyścigów oraz zagrożenie kolizji i utraty zdrowia.


Żużel – Grand Prix


Żużel nie jest dyscypliną olimpijską, ponieważ jest popularny tylko w Europie i Australii. W przeciwieństwie do świata polski kalendarz żużlowy obfituje w turnieje, które przyciągają fanów z całego świata. Organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM) – Speedway Grand Prix to cykl zawodów, wyłaniających indywidualnego mistrza Polski.

Czy Bartosz Zmarzlik powtórzy sukces sprzed roku? Dopinguj naszego reprezentanta, zdobywając bilet: https://www.alebilet.pl/bilety/grand-prix-polski-na-zuzlu-warszawa i przeżyj niesamowite emocje już w maju 2021!


Klasyczny tor żużlowy

  • - Kształt: owalny;
  • - Nawierzchnia: sypka, wykonana ze specjalnej mieszanki sjenitu lub granitu;
  • - Długość: 260-425 metrów;
  • - Kierunek jazdy: przeciwny do wskazówek zegara – zawodnicy okrążają tor w lewą stronę;


W Polsce najdłuższy tor żużlowy znajduje się w Krośnie (398 metrów), a najkrótszy w Opolu (321 metrów).


Parametry motocykla żużlowego


W żużlu korzysta się ze specjalnie skonstruowanych motocykli.


Żużel bez hamulców


Motocykl żużlowy nie ma wbudowanych hamulców i skrzyni biegów, dlatego wytracenie prędkości wymaga sprawności i umiejętności.


Specyfikacja

  • - Waga: nie mniejsza niż 77 kg (bez paliwa);
  • - Silnik klasyczny ma pojemność do 500 cm3 i jest napędzany metanolem, czyli alkoholem metylowym – stąd specyficzny zapach unoszący się na trybunach. Po odpowiedniej regulacji motocykl potrafi rozpędzić się do 100 km/h w 3 sekundy! Generowaną moc szacuje się na blisko 70 koni mechanicznych, a obroty silnika mogą osiągać 11 tysięcy na minutę;


Żużel jest widowiskowym sportem, który przyciąga na trybuny rzeszę sympatyków, a w polskiej lidze możemy podziwiać rywalizacje zawod


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image