Z OSTATNIEJ CHWILI
Majówka z Kolejami Małopolskimi: Dokąd wybrać się pociagiem, a dokąd autobusem? / Zarzut zabójstwa dla 35-letniego nożownika ! Gminne Obchody Dnia Strażaka w Kojszówce / Szpitale z Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego z prestiżowymi certyfikatami Angels / Interwencja Straży Pożarnej w Wysokiej / Strategia Rozwoju gminy Maków Podhalański - zgłoś swój pomysł / Zaproszenie na obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Skawicy / Gmina Stryszawa z dofinansowaniem gospodarki wodno-ściekowej / W powiecie suskim powstaną kolejne świetlice wiejskie - małe centra lokalnej kultury / Obywatel Ukrainy ukarany w trybie przyśpieszonym / Maków P. - Spektakl Brzechwa z MAKją.
Dodano dnia 12.04.2025, 11:59
Coraz więcej pracujących emerytów.
W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 51,7 proc. Na koniec grudnia 2015 roku w Polsce było ich 575,4 tys., a na koniec ubiegłego roku liczba ta wzrosła do 872,6 tys.

W grudniu 2024 roku 872,6 tys. osób z prawem do emerytury podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu niż status emeryta. Wśród pracujących seniorów 556,8 tys. było również objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

W grupie aktywnych zawodowo emerytów przeważały kobiety - stanowiły 58,1 proc. Wyjątkiem jest województwo śląskie, gdzie 52,7 proc. pracujących emerytów to mężczyźni. Osoby w wieku 60/65 lat i więcej to prawie 96,4 proc. A średni wiek zatrudnionych emerytów wynosi 67,5 roku, przy czym dla mężczyzn 69,2, zaś dla kobiet – 66,3 roku.

Najwięcej aktywnych zawodowo emerytów mieszka w woj. mazowieckim (16,4 proc.) i śląskim (14,1 proc.). Najmniej w Opolskiem – tam ich odsetek to zaledwie 2,3 proc. Średnio na 1000 osób, które pobierają emeryturę, 137 pracujące. Najwięcej z nich mieszka w województwie mazowieckim (166) i wielkopolskim (152), natomiast najmniej w województwach podkarpackim (91) i lubelskim (107). W województwie małopolskim na 1000 emerytów przypada 141 pracujących.

Rozkład terytorialny w przeliczeniu na 1000 osób zatrudnionych w gospodarce narodowej wygląda inaczej. Najwięcej pracujących emerytów na 1000 osób zatrudnionych w gospodarce narodowej mieszka w województwach: zachodniopomorskim (77), śląskim (75) i lubuskim (72). Z kolei najmniej w województwie podkarpackim (45). W Małopolsce na 1000 osób zatrudnionych w gospodarce narodowej przypada 59 pracujących emerytów.

Wśród pracujących emerytów objętych ubezpieczeniem zdrowotnym najwięcej jest zatrudnionych na umowę o pracę – 38,4 proc. ogółu tej grupy. Na prowadzenie własnej działalności zdecydowało się 29,6 proc., natomiast 26 proc. wykonuje umowę zlecenia. W przypadku pracujących emerytów, którzy podlegają też ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, przeważają zatrudnieni na umowę o pracę – 59,2 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenia – 35,1 proc.

W jakich branżach emeryci najchętniej pracują?

Podobnie jak w ubiegłym roku, najwięcej z nich znajduje zatrudnienie w usługach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną, gdzie pracuje 16,2 proc. emerytów. W każdym z 16 województw udział emerytów w tej sekcji był największy, mieszcząc się w przedziale od 14,4 proc. do 20,5 proc.

Niektórzy mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń.

Warto pamiętać, że emeryci, którzy podejmują pracę i mają odprowadzane składki emerytalne, raz w roku lub po zakończeniu zatrudnienia mogą je doliczyć do swojej emerytury.


Źródło: ZUS

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image