Dodano dnia 06.08.2020, 15:28
Czym się zajmuje deweloper?
Deweloper to osoba lub firma, która zajmuje się inwestycjami w różnego rodzaju nieruchomości. Głównie są to budynki mieszkalne, ale także biurowce, które przeznaczone są dla firm. Niekiedy deweloperzy inwestują także na rynku nieruchomości w mieszkania i domy z rynku wtórnego.

Po ich zakupie poddają je renowacji i sprzedają za znacznie wyższe kwoty. Niestety, jak w przypadku wielu innych dziedzin życia, zdarzają się osoby, które są nieuczciwe. Kupno mieszkania to bardzo duży wydatek na długie lata, dlatego też chcąc zawrzeć umowę z deweloperem, powinno się go dokładnie sprawdzić. Warto również wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się firma operująca na rynku nieruchomości, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas nawiązywania z nią współpracy - przedstawiamy artykuł specjalistów z https://domardevelopment.pl/.

Kim jest deweloper?

Deweloper, jak już zostało wspomniane, to pojedyncza osoba lub firma, która zajmuje się inwestowaniem na rynku nieruchomości. Jego działalność obejmuje kilka etapów budowy nowych lokali mieszkalnych, handlowych, biurowych, czy też użytku publicznego. Firmy deweloperskie, najczęściej specjalizują się w jednej z wymienionych kategorii. Warto wiedzieć, że deweloper musi mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu.

(https://domardevelopment.pl/inwestycje-mieszkaniowe-wroclaw/ - inwestycje mieszkaniowe Wrocław)

Czym się zajmuje deweloper?

Deweloper prowadzi inwestycję na kilku jej etapach budowy. Oczywiście, deweloper deweloperowi nie jest równy, a zakres ich obowiązków może się różnić. Można jednak wymienić podstawowy zakres ich działania:

Projekt

Przygotowanie projektu budowlanego leży w kwestii firmy architektonicznej, a zadaniem dewelopera jest nadzorowanie przebiegu prac z tym związanych. Przede wszystkim projekt powinien być zgodny ze standardami przez dewelopera i jednocześnie pasować do otaczającej inwestycję zabudowy.

Nadzorowanie budowy

Do wzniesienia budynku deweloperzy zawsze zatrudniają firmę zewnętrzną, która zajmuje się realizacja projektów, są to tak zwani generalni wykonawcy. Na tym etapie inwestorzy pilnują założonych terminów, przestrzegania BHP oraz kontrolują jakość postępu prac. Warto także dodać, że poza generalnym wykonawcą, na budowie bardzo często swoje zadania wykonują podwykonawcy. Zajmują się oni między innymi montażem wszelkich instalacji.

Wybór lokalizacji pod budowę nieruchomości

Przed rozpoczęciem budowy, deweloper musi zrobić rozeznanie w terenie. Wybiera odpowiednie miejsce na postawienie nieruchomości, ale uprzednio musi skontaktować się z władzami miasta i poprosić o zgodę na rozpoczęcie realizacji prac. Zdarza się, że deweloperzy, aby uzyskać pozwolenie na budowę, muszą zobowiązać się do wykonania dodatkowych zadań, jak na przykład stworzyć dodatkową sieć dróg czy podjąć się rewitalizacji zieleni wokół inwestycji.

Przygotowanie gotowej nieruchomości

Deweloperzy, którzy swoim klientom oferują domy pod klucz, zobowiązani są do przeprowadzenia dodatkowych prac, podczas których przygotują lokale mieszkalne do natychmiastowego wprowadzenia. W umowie zazwyczaj widnieje zapis o montażu wyposażenia łazienki, umeblowaniu mieszkania czy też pomalowaniu ścian.

Wynajem lub sprzedaż nieruchomości

Wybudowane i urządzone mieszkania czekają już tylko na najemców lub kupców. W ostatnim etapie deweloper musi przygotować umowy, w których zostanie zawarty szczegółowy opis zdawanego lokalu mieszkalnego. W jego zapisach powinny się znaleźć informacje o metrażu, zakresie prac wykończeniowych oraz wykorzystanych materiałach.


Artykuł Partnera

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image