Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 13.06.2024, 13:18
Informacja Wojewody Małopolskiego odnośnie placówki opiekuńczo-wychowawczej!
Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar odniósł się do sprawy nieprawidłowości w ośrodkach dla dzieci. Przypomnijmy, że sprawę nagłośnił portal WP.pl w artykule zat. "Diabeł opętał ten dom". Co się działo w ośrodkach dla dzieci w Krakowie i Żmiącej? tutaj.

Wojewoda: 

Z uwagą zapoznaliśmy się z publikacjami medialnymi dotyczącymi możliwych nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych na zlecenie miasta Krakowa. Na polecenie wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie o informacje na temat działań podjętych przez MOPS wobec tych sygnałów. Na początek chcemy również sprawdzić m.in. to, w jaki sposób realizowany był przez MOPS w Krakowie nadzór nad placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, o których mowa w artykule.
 
Słowa cytowane w materiałach prasowych są porażające. Na mnie jako urzędniku, ojcu i psychologu robią ogromne wrażenie. W trybie pilnym będziemy chcieli zdobyć wszelkie informacje i podejmować decyzje. Nie ukrywam, że bardzo poważnie rozważamy złożenie zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Nasze działania będą bardzo dynamiczne. Tu trzeba działać szybko, ale też z dużym wyczuciem, ponieważ wokół tego wszystkiego mamy osoby nieletnie, mamy dzieci, a to wymaga szczególnej uwagi i delikatności. Dlatego też naszą kontrolą w placówce czekamy na zakończenie czynności przez MOPS. Nie jest zasadne prowadzenie równolegle kontroli w tych placówkach. Zapewniam, że na pewno sprawie będziemy się przyglądać wnikliwie, bo jest to kwestia bardzo poważna – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wojewoda Klęczar polecił też, aby Wydział Polityki Społecznej wszystkie ustalenia na bieżąco przekazywał do Biura Rzecznika Praw Dziecka.
 
- Chcemy, żeby Pani Rzecznik miała pełną informację o tej sprawie i ewentualnych kolejnych krokach, np. kontrolach Ustalenia są prowadzone. Wydział Polityki Społecznej MUW jest gotowy do czynności kontrolnych – dodaje wojewoda.

Sprawdzamy także, czy w tej chwili dzieci nie potrzebują dodatkowej pomocy, dodatkowej opieki psychologicznej.

To jest w tym momencie najważniejsze. MOPS potwierdził nam, że dobrostan podopiecznych placówki (kwestie bytowe, opieka psychologiczno-pedagogiczna) jest zabezpieczony – podsumowuje wojewoda Klęczar.


Do sprawy odniosła się także Komenda Miejska Policji w Krakowie, która również podjęła czynności sprawdzające w tej sprawie. 

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image