Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 05.07.2024, 10:05
Nadchodzi podatek od domowych ciast.
Unia Europejska wprowadza nowy podatek, tym razem od sprzedaży domowych wypieków.

Nowy podatek, ma wejść w życie na początku 2025 roku. Dotknie on przedszkola, szkoły i wszystkie te placówki, w których organizowane są kiermasze ciast. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej sprzedaż wypieków domowych zostanie objęta podatkiem VAT. Podatek nie dotyczy ciast przygotowanych na własny użytek.

Jak argumentuje Unia - celem jest ochrona prywatnych przedsiębiorców przed konkurencją ze strony publicznych placówek, takich jak szkoły i przedszkola, które do tej pory nie musiały płacić podatków od sprzedaży ciast. Komisja Europejska wskazuje, że regularna działalność handlowa placówek oświatowych może prowadzić do strat dla lokalnych przedsiębiorców. Prawo to już budzi spore kontrowersje i obawy. Szkoły i przedszkola będą musiały dostosować swoje działania do nowych regulacji, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami i formalnościami.

Temat podatku od domowych wypieków nie jest nowy. W 2022 roku przedstawiciel Komisji Europejskiej w Niemczech, Jörg Wojahn, zwracał uwagę na tę kwestię. Mówił wtedy, że problemem nie są pojedyńcze kiermasze, ale jeśli ktoś zrobi z tego źródło dochodu, może zakłócić równowagę rynkową.

Chociaż przepisy nie weszłu jeszcze w życie, już pojawiają się pomysły na ich ominięcie. Jak podpowiada portal Chip.de. ciasta mogą być rozdawane za wolne datki. 


Foto:pixabay.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image