Kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się na torach między zamkniętymi rogatkami – to realne zagrożenie życia i zdrowia. Lekceważenie przepisów, brak zdrowego rozsądku to główne przyczyny tragicznych zdarzeń na przejazdach - informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu. Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej wyjść z pojazdu poza rogatki i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK SA. W kampanii „Bezpieczny przejazd” nieustannie apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach. Odwołujemy się do głosu rozsądku, który wpływa na nasze decyzje - dodają.
Przypominamy, że czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd. Pulsująca sygnalizacja to informacja dla kierowców, która zapowiada zamknięcie rogatek i zbliżanie się pociągu do przejazdu. Na skrzyżowanie kolejowo-drogowe można wjechać wówczas, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej. Ignorowanie czerwonego światła prowadzi do niebezpiecznej sytuacji: sprowadza zagrożenie dla osób w samochodach i w pociągach. To jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń na torach. Najtragiczniejszym skutkiem lekceważenia przepisów drogowych może być utrata zdrowia lub nawet życia. Są także następstwa w postaci strat materialnych, w tym uszkodzeń obiektów kolejowych oraz koszty społeczne związane z angażowaniem wielu służb, dezorganizacją ruchu pociągów i koniecznością organizowania komunikacji zastępczej.
Dodatkowo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przypominają, że wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe w Polsce, dla bezpieczeństwa zostały oznakowane „żółtą naklejką”, ratującą życie. Należy z niej skorzystać, gdyby samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uchronić życie. Do tej pory odebrano już blisko 43 tys. zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 1400 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w ponad 3 tys. sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.
Źródło: PKP PLK