Z OSTATNIEJ CHWILI
Pierwsze Powiatowe zawody „Obroń i Strzel” już 30 sierpnia w Tarnawie Dolnej. / Turystyczne Skarby Małopolski 2026. Ruszyła VIII edycja konkursu. / Trening bezpieczeństwa w Suchej Beskidzkiej i Zawoi. Sprawdź, jak reagować w sytuacji zagrożenia. / Intensywny dzień ratowników GOPR. Pięć akcji, w tym dwa transporty śmigłowcami. / Pracowite wakacje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Osielcu. Szkoła przeszła dużą metamorfozę. / 70 lat służby. OSP Zawoja Dolna zaprasza na jubileuszowy festyn. / Mała Ziemia Suska zaprasza! Rusza nabór do dziecięcego zespołu regionalnego. / Pożar drzew za suskim pasażem. Interweniowała straż pożarna. / ESKA Summer City zawita do Suchej Beskidzkiej. Muzyczny piątek w oranżerii. / W Skawcach powstanie Międzypokoleniowa Strefa Aktywności. Inwestycja za ponad 413 tys. zł. / Policjanci z Suchej Beskidzkiej przekazali go Straży Granicznej. Został deportowany. / 16 nauczycieli z awansem zawodowym. Uroczystość w suskim starostwie. / Jasnogórskie święto w cieniu historii. Dziś wyjątkowy dzień dla milionów Polaków. / Szkoła Podstawowa w Wysokiej zyskała nowe oblicze. Na remonty przeznaczono około 130 tys. zł. / Spór o Jezioro Mucharskie wchodzi w nowy etap. Petycja trafiła już do Rady Powiatu. / Warmuzownia świętuje 3. urodziny. Pięć dni pełnych atrakcji ! / Dożynki Powiatowe 2026 w Wysokiej. Święto plonów już 6 września! / Pościg w sąsiednim powiecie. 36-latka z czterema zakazami prowadzenia pojazdów! / Spór o zasady na Jeziorze Mucharskim. Klub żeglarski „Jaszczur” przedstawia swoje stanowisko. / Tarnawa Dolna żegna wakacje na sportowo. Przed nami 5. Piknik LKS Tarnawianka! / Festiwal „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku” w Suchej Beskidzkiej. / Zawoja. Motocyklista wypadł z drogi. Policjanci ujawnili ważny fakt. / Ruszył remont chodnika w Bystrej Podhalańskiej!
Dodano dnia 02.02.2020, 14:08
Niedziela 2 lutego 2020 to wyjątkowa data. Dlaczego?
Niedziela 2 lutego 2020 to wyjątkowa data pod względem matematycznym i to dla wszystkich, bez względu na sposób zapisu. Powtórzy się dopiero za 101 lat, więc raczej nikt z nas jej już nie doczeka. O co chodzi?
Taka ciekawostka: niedziela 2 lutego 2020 roku to wyjątkowa data, która wyróżnia się matematycznie, jest tzw. palidromem. Palindrom to wyrażenie, które brzmi tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej strony. Przykładem palindromu w języku polskim jest m.in. zdanie "Kobyły mi myły bok".

Palidoromem mogą być także liczby i właśnie 2 lutego 2020 to właśnie taka data: 02.02.2020 - czytana zarówno od przodu jak i od tyłu jest taka sama, symetryczna. Co ciekawe, tak samo jak dla nas Polaków, jak i również dla Amerykanów, którzy stosują odmienny od naszego sposób zapisu daty, gdzie najpierw uwzględniają miesiąc, potem dzień a na końcu rok. Ostatni raz taki palindrom miał miejsce 909 lat temu 11 listopada 1111 roku (11.11.1111).

Dlaczego taka data jest wyjątkowa? Bo jest rzadka a  następnej nikt raczej za naszego życia już nie doczeka: będzie to 12 grudnia 2121 (12.12.2121) i również będzie palidromem wspólnym dla wszystkich (także dla Amerykanów...).

źródło: www.wadowiceonline.pl
Komentarze
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Komentowanie tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie posiadasz konta.