Dodano dnia 10.08.2017, 14:28
Nowy okres świadczeniowy w Programie „Rodzina 500 plus”

1 sierpnia 2017 roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w Programie „Rodzina 500 plus”. Informacje na temat nowego okresu zasiłkowego przedstawili wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Jacek Kowalczyk.

Od 1 sierpnia można już składać wnioski na kolejny okres zasiłkowy, który rozpocznie się od 1 października. Poprzedni skończył się 30 września. Aby dalej korzystać z  Programu, trzeba złożyć nowy wniosek (jest to możliwe od 1 sierpnia).

Efekty Programu są widoczne

Ponad roczny okres działania Programu daje już dość wyrazisty obraz jego osiągnięć.

- Program na pewno znacznie zmniejszył poziom ubóstwa i dał szansę na zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu dla wielu rodzin. Spowodował, że pary częściej planują powiększenie rodziny. Wiele rodzin powtarza, że dzięki „500 plus” czują spokój i stabilizację – podsumowuje efekty Programu wojewoda Piotr Ćwik.

W Małopolsce z Programu korzysta blisko 380 tysięcy dzieci. Dotychczas wypłacono prawie 2,8 miliarda złotych.

Zmiany w Programie

W kolejnym okresie świadczeniowym zostały wdrożone rozwiązania, które służą „uszczelnieniu” systemu, wyeliminowaniu nieprawidłowości oraz wprowadzeniu usprawnień.

- Warto podkreślać, że chodzi tu głównie o profilaktykę. Skala nadużyć była marginalna, ale chcemy, by świadczenie nie było wypłacane w nieuzasadnionych przypadkach – zaznacza wojewoda Piotr Ćwik.

Uważajmy na oszustów!

- Zwracamy uwagę, że złożenie wniosku nie wiąże się z pobieraniem jakichkolwiek opłat, pojawiające się propozycje odpłatnej pomocy w wypełnianiu wniosków, fałszywe strony internetowe lub tzw. pośrednicy to zwyczajne nadużycia i oszustwa – przypomina dyrektor Jacek Kowalczyk.

Infolinia

Dodatkowo – w razie pytań – można skorzystać z infolinii, która działa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim od 1 sierpnia 2017 r. Pod numerem 12 392 12 80, działającym od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14, można otrzymać wszelkie informacje na temat Programu. W trakcie trzech dni udzielono ponad stu informacji telefonicznych.

Ważne terminy

Pamiętajmy o tym, że termin wypłaty świadczenia i jego ciągłość jest uzależniony od terminu złożenia wniosku:

- jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, wypłata nastąpi do końca października (pełna ciągłość);

- jeśli wniosek zostanie złożony od 1 sierpnia do końca października, wypłata nastąpi z wyrównaniem;

- jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, wypłata nastąpi bez wyrównania.

Wnioski można składać bezpośrednio w urzędzie, droga elektroniczną lub za pośrednictwem poczty.

Początek nowego okresu świadczeniowego

  • Pierwsze dni nowego okresu świadczeniowego przebiegają spokojnie. 1 sierpnia w Małopolsce złożono 7 564 wniosków (w tym 4 171 elektronicznie), zaś 2 sierpnia – 6 513 wniosków (w tym 2 991). Nie mamy sygnału o tłoku w urzędach, a ośrodki pomocy społecznej dobrze sobie radzą. Nie odnotowano też prób wyłudzania pieniędzy za wypełnienie wniosku – podsumowuje dyrektor Jacek Kowalczyk.



Info/foto Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image