Z OSTATNIEJ CHWILI
Majówka z Kolejami Małopolskimi: Dokąd wybrać się pociagiem, a dokąd autobusem? / Zarzut zabójstwa dla 35-letniego nożownika ! Gminne Obchody Dnia Strażaka w Kojszówce / Szpitale z Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego z prestiżowymi certyfikatami Angels / Interwencja Straży Pożarnej w Wysokiej / Strategia Rozwoju gminy Maków Podhalański - zgłoś swój pomysł / Zaproszenie na obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Skawicy / Gmina Stryszawa z dofinansowaniem gospodarki wodno-ściekowej / W powiecie suskim powstaną kolejne świetlice wiejskie - małe centra lokalnej kultury / Obywatel Ukrainy ukarany w trybie przyśpieszonym / Maków P. - Spektakl Brzechwa z MAKją.
Dodano dnia 31.01.2025, 09:49
Polska krzyżówka kończy 100 lat.
31 stycznia 1925 r. w "Kurierze Warszawskim" ukazała się pierwsza w Polsce krzyżówka. Została opublikowana pod nazwą "łamigłówki krzyżowej".

Pomysłodawcą krzyżówki jest Amerykanin Arthur Wynne, pracownik „działu sztuczek i kawałów” gazety New York World. Pierwszą krzyżówkę zamieścił w niedzielnym dodatku „Fun” („Zabawa”) do „New York World” z dnia 21 grudnia 1913 r. Pomysł spotkał się z tak dużym entuzjazmem ze strony czytelników, że w 1924 r. ukazała się książka Crossworld puzzle. Zawierała wybór 50 krzyżówek publikowanych dotychczas w „Fun”. Okazała się bestsellerem. W ciągu miesiąca rozeszła się w nakładzie przeszło pół miliona egzemplarzy. Wynalazek nie został opatentowany. W kilka miesięcy potem nowinka trafiła do Brytyjczyków, którzy rozprzestrzenili ją na inne kraje Europy. 

Pierwsza w Polsce krzyżówka ukazała się w „Kurierze Warszawskim” z 31 stycznia 1925 r. w dziale zadań redagowanym przez autora licznych szarad, Karola Hoffmana. Opublikowana została anonimowo jako „łamigłówka krzyżowa”. Redakcja ufundowała 5 nagród dla osób, które nadeślą poprawne rozwiązanie. W tydzień po tym krzyżówkę autorstwa Kazimierza Makarczyka załączono do warszawskiego tygodnika „Ilustracja”. To ten szachista właśnie jako pierwszy podał nazwę krzyżówka będącą tłumaczeniem angielskiego wyrażenia cross word puzzle. Wkrótce krzyżówki zaczęły publikować kolejne polskie gazety.

Mimo ciągłego rozwoju technologii, klasyczne papierowe krzyżówki nie tracą na popularności. W sklepach czy kioskach zawsze znajdziemy półkę pełną tradycyjnych krzyżówek. Jak widać zainteresowanie nimi nie słabnie mimo zmian społecznych i kulturowych. Ten fenomen stał się nawt tematem badań. Faktem jest, że rozwiązywanie krzyżówek jest świetną rozrywką, dzięki której możemy poznać nowe słowa i wzbogacić codzienną mowę. 

Źródło: Wikipedia
Źródło: kurjer warszawski 



Krzyżówka autorstwa Arthur Wynne - New York World      

  

  Pierwsza polska krzyżówka                   
        

                                                                                           

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image