Z OSTATNIEJ CHWILI
Majówka z Kolejami Małopolskimi: Dokąd wybrać się pociagiem, a dokąd autobusem? / Zarzut zabójstwa dla 35-letniego nożownika ! Gminne Obchody Dnia Strażaka w Kojszówce / Szpitale z Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego z prestiżowymi certyfikatami Angels / Interwencja Straży Pożarnej w Wysokiej / Strategia Rozwoju gminy Maków Podhalański - zgłoś swój pomysł / Zaproszenie na obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Skawicy / Gmina Stryszawa z dofinansowaniem gospodarki wodno-ściekowej / W powiecie suskim powstaną kolejne świetlice wiejskie - małe centra lokalnej kultury / Obywatel Ukrainy ukarany w trybie przyśpieszonym / Maków P. - Spektakl Brzechwa z MAKją.
Dodano dnia 16.01.2025, 10:43
Pomagamy ptakom przetrwać zimę.

Okres zimowy to trudny czas dla zwierząt, a zwłaszcza dla ptaków. Ziemia pokryta jest śniegiem lub lodem, a to w znaczący sposób ogranicza dostęp do pokarmu. Co więcej - poszukiwanie czegoś do zjedzenia na mrozie pochłania sporo cennej energii, a krótki zimowy dzień to również  mniej czasu na znalezienie pożywienia. Dlatego też dokarmianie ptaków staje się często ich jedyną szansą na przetrwanie tych kilku ciężkich miesięcy.


Bądźmy konsekwentni, dokarmiajmy regularnie, ponieważ ptaki przyzwyczajone do naszej pomocy, będą pojawiać się w miejscach, w których umieszczamy karmę oczekując, że zawsze coś tam znajdą. W związku z tym, nagłe przerwanie wykładania pożywienia może się dla nich skończyć tragicznie - informuje Nadleśnictwo Sucha.

Czym dokarmiać? Najlepsze są niesolone nasiona np. słonecznik, proso, pszenica, owies, a także pestki dyni, rozdrobnione orzechy, czy suszone owoce. Przysmakiem dla wielu ptaków np. sikorek jest tłuszcz zwierzęcy - słonina lub łój również bez soli i przypraw. Przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować, że wywieszony kawałek słoniny jest smakołykiem także dla dzięciołów czy kowalików. Warto korzystać też z gotowych karm i kul tłuszczowych (pyz), w które można zaopatrzyć się w sklepach ogrodniczych lub zoologicznych.

Dlaczego niesolone? Z bardzo prostego powodu. Ptaki nie mają woreczka żółciowego, zatem ich możliwości wydalania soli są ograniczone. Gdy jej stężenie w organizmie jest zbyt wysokie, a ptak nie mogąc się napić, przeżywa męki.




Pamiętajmy, żeby do karmnika wykładać tyle pokarmu, ile ptaki zjadają dziennie. Nie dawajmy im resztek z naszego stołu, które w większości zawierają wspomnianą sól. Na bieżąco sprzątajmy karmnik, aby nie narażać ptaków na choroby, spowodowane starym, zepsutym pokarmem.

Nie zapominajmy, że karmnik może zwabić drapieżniki, głównie koty. Dlatego zadbajmy o to, by karmniki były umieszczone w miejscach, gdzie ptaki będą bezpieczne.

Zimowe dokarmianie może być doskonałą okazją do obserwacji i poznawania różnych gatunków ptaków spędzających u nas zimę, takich jak rodzime sikory, wróble, zięby, czyżyki, dzwońce, dzięcioły, szczygły czy przylatujące z północy gile i jemiołuszki. Podglądanie podlatujących do karmnika ptaków może okazać się ciekawsze i bardziej wciągające niż niejeden serial telewizyjny :)




Wspierając ptaki, nie tylko pomagamy im przetrwać trudniejsze chwile, ale także dbamy o dobro całej przyrody. Choć póki co, tegoroczna zima jest raczej łagodna, dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność i zadbać o ptaki, aby móc przez cały rok cieszyć się ich obecnością w leśnym ekosystemie.


Źródło: Nadleśnictwo Sucha


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image