Dodano dnia 09.11.2018, 11:31
Rafał Drobny: Kto chce to odróżni patriotę od faszysty
Zbliża się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to idealna okazja, aby o patriotyzmie porozmawiać z Rafałem Drobnym. Znacie go już od strony piłkarskiej. Jednak na pierwszym miejscu jest dla niego Polska. Odpowiemy na pytanie czy patriota to faszysta? Czy łysy oznacza zły?

Skąd się wzięło zamiłowanie do ojczyzny?

Historią zacząłem się już interesować w szkole. Zawsze mnie to interesowało i był to najbardziej ulubiony przedmiot. Jednak podczas szkolnej edukacji nie dowiedziałem się zbyt wielu rzeczy. Po wyjściu ze szkoły bardziej skoncentrowany byłem na Wisełce (Wisła Kraków, ulubiony klub piłkarski Rafała – dop.red.). Od paru lat najważniejsza jest Polska, patriotyzm, dbanie o naszą historię i wartości, za które walczyli nasi historyczni bohaterowie. Od razu muszę zaznaczyć, że bez takich osób jak Adrian Handzel z Małopolskich Patriotów sprawy związane z patriotyzmem na terenie powiatu suskiego prawie by nie istniały. Świetny, inteligentny, dbający o nasze tradycje człowiek. I jeśli coś organizujemy, nic nie dzieje się bez jego wiedzy. Marsze Niepodległości, wyjazdy do kina na filmy o tematyce patriotycznej czy uczczenie pamięci poległych w Powstaniu Warszawskim.

Często w wielu kręgach, czy w głównych mediach pojawiają się oskarżenia, że patrioci to faszyści, że większość to łysi i bandziory. Zwłaszcza przy okazji Marszu Niepodległości w Warszawie. Zgadzasz się z tym?

Większość osób traktuje patriotyzm prawie jak faszyzm. A to są dwa różne pojęcia. Nie będę tu robił wywodów. Kto chce to odróżni patriotę od faszysty. A nie każdy łysy z tatuażami jest zły. Jeśli chodzi o Marsz Niepodległości większość ludzi ocenia go źle. Europa jako marsz faszystów, nie dostrzegając problemów, albo może omijając problemy, w swoich krajach, których jest tak wiele. Największy w ostatnim okresie to migracyjny, z którym do tej pory my jako Polacy nie mieliśmy problemu, dlatego możemy żyć w bezpiecznym kraju. Co do Marszu od kiedy nie ma prowokatorów jest to wyjątkowo pokojowy marsz. Maszerują osoby różnej narodowości, którzy chcą uczcić odzyskanie niepodległości Polski.

Zabrałbyś swoje dzieci na Marsz? Żonę?

Zabrałbym, ponieważ przebiega całkiem bezpiecznie i o ile, jak już wspominałem, nie będzie prowokatorów, w tym roku też tak będzie. Powinniśmy świętować niepodległość całymi rodzinami.

Czy ten patriotyzm i dbanie o ojczyznę przejawia się jakimiś konkretnymi Twoimi czy Waszymi działaniami?

W tym roku pierwszy raz w Jordanowie udało się nam uczcić pamięć Powstańców Warszawskich. Razem z Adrianem postanowiliśmy, że odbędzie się to poprzez zatrzymanie ruchu na skrzyżowaniu w godzinie W i odpalenie rac. Nie wiedziałem jaka będzie reakcja ludzi na to, ale była świetna, więc w przyszłym roku jak się uda powtórzymy to wydarzenie. Teraz zebraliśmy się w około 10 osób plus osoby, które zainteresowały się tym wydarzeniem, ale w przyszłym roku na pewno pojawi się więcej ludzi.

W 2017 roku również przy udziale Małopolskich Patriotów wzięliśmy udział w teledysku. Raper Sova z Jeleniej Góry nagrał teledysk Szczerbiec. Teledysk nagrany był w Sidzinie i myślę, że wyszedł bardzo dobrze.

Co roku też organizujemy paczki dla dzieci w domu dziecka na Mikołaja.

Małopolscy Patrioci biorą udział w kwestach, pomagają ludziom w różny sposób np. poprzez prostą pomoc koło domu.

W niedzielę 11 listopada jednak Marsz Niepodległości się odbędzie. Wiem, że się wybierasz i to nie pierwszy raz.

Od zeszłego roku organizowany jest wyjazd na Marsz Niepodległości do Warszawy. W zeszłym roku połączeni powiat suski z Małopolskimi Patriotami z Krakowa udaliśmy się jednym autokarem do Warszawy. W tym roku powiat suski ma jeden autokar dla siebie a zameldujemy się w Warszawie w minimum 200 osób z własnym transparentem. Do 2017 większość osób brało udział w krakowskim Marszu Niepodległości, ale często przeobrażało się to w marsze kibicowskie, więc wyjazd do Warszawy jest idealna opcją.

Masz okazały tatuaż. Co na nim jest?

Co do tatuażu chciałem żeby miał motyw patriotyczno-chrześcijanski. Dlatego rękaw składa się z dwóch powstańców, znaku powstania warszawskiego 44 na czerwono plus Matka Boska z różańcem i przysięga Armii Krajowej. Na klatce orzeł plus cytat Witolda Pileckiego, który jest dla mnie najważniejsza osobą.

Mamy piękną historię i bohaterów, których może zazdrościć nam cały świat! Tacy bohaterowie jak Pilecki, Inka. Takie wydarzenia jak bitwa pod Wiedniem, gdzie ocaliliśmy chrześcijaństwo przed Islamem. 123 lata niewoli, kampania Wrześniowa, Powstanie Warszawskie, bitwa pod Wizną, gdzie Polscy żołnierze heroiczne walczyli, Żołnierze Wyklęci to wszystko z czego jestem dumny i dlatego taki motyw. Plus wartości, za które ginęli nasi bohaterowie. Często katowani we więzieniach. Każdy teraz ma łatwo a oni w wieku 16 lat musieli walczyć za to, że możemy żyć w wolnym kraju i mówić po Polsku, więc jesteśmy im winni to, żeby dbać i pamiętać o nich.

Często wspominasz o Pileckim. Nie każdy, a przypuszczam nawet, że większość, nie wie co to za postać.

Pilecki to uczestnik Nowy Warszawskiej Kampanii Wrześniowej. Dał się złapać, aby dostać się do Auschwitz, w którym spędził ponad dwa lata. Pisał raporty a następnie uciekł. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie skazany przez komunistów i zabity. Podczas przesłuchań u komunistów powiedział, że "Oświęcim to była igraszka". Olbrzymi bohater, dlatego tak go cenie i każdy młody chłopak powinien go znać.

Żołnierze Wyklęci. Często to temat burzliwy, jedni oddają im hołd, inni wypominają zbrodnie, kradzieże czy gwałty.

Tak jak wszędzie, w każdym zgromadzeniu, nie wszyscy są czyści jak łza. Zawsze może znaleźć się ktoś zły, ale jako ogół to byli ludzie, którzy walczyli za naszą wolność. Po zakończeniu wojny wcale nie byliśmy wolnym krajem a naszej elicie groziła śmierć. Dla mnie to są bohaterowie i nie zmieni tego jedna czy druga zła opinia. Należy im się pamięć i szacunek.


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image