Dodano dnia 14.04.2018, 10:01
Stryszawa: Koncert zespołu Sił Powietrznych USA

W dniach 18-20 kwietnia w Beskidzkim Raju odbędzie się konferencja „Turystyka XXI wieku i modele udostępniania terenów chronionych”, którą na zaproszenie Babiogórskiego Parku Narodowego, otworzy Konsul USA. W pierwszy dzień wydarzenia zaplanowano również widowiskowy koncert zespołu jazzowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych „The Ambassadors”

Konferencja „Turystyka XXI wieku i modele udostępniania terenów chronionych” odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2018 r. w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym „Beskidzki Raj” w Stryszawie. Konferencję objęli honorowym patronatem Minister Środowiska i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Jej organizatorami są Babiogórski Park Narodowy i Konsulat Generalny USA w Krakowie przy współpracy Tatrzańskiego PN, Karkonoskiego PN i Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych. Konferencja sanowi kontynuację cyklu sympozjów organizowanych z okazji Dnia Ziemi przez Konsulat USA w Krakowie we współpracy z polskimi parkami narodowymi.

Celem konferencji jest wypracowanie modelu zrównoważonego zarządzania obszarami chronionymi wychodzącego na przeciw wzrastającym oczekiwaniom współczesnego turysty z jednoczesną ich ochroną przed nadmierną eksploatacją.

PROWADZĄCY

Steve McCool
Steve jest emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Montana w Montanie w USA. Od prawie 50 lat zajmuje się współpracą z agencjami chronionymi i studentami w zakresie badań, pomocy technicznej i instruktażu zajmującymi się zarządzaniem odwiedzającymi obszary chronione dziedzictwem naturalnym, procesami zaangażowania w planowanie publiczne oraz opracowywaniem nowych sposobów myślenia o procesie planowania. Jest autorem lub współautorem kilku książek i licznych artykułów z czasopism na temat planowania turystyki i odwiedzin na obszarach chronionych. Poza pracą akademicką Steve pracował bezpośrednio w amerykańskiej służbie leśnej w zarządzaniu obszarami chronionymi i często służy jako konsultant w agencjach chronionego obszaru w różnych miejscach na świecie.
Charles Besancon
Charles ma ponad 25 lat doświadczenia zawodowego w zarządzaniu obszarami chronionymi, polityce i monitorowaniu. W ciągu ostatnich czterech lat organizował warsztaty dotyczące budowania zdolności w zakresie obszarów chronionych i zrównoważonego finansowania dla Sekretariatu Konwencji o różnorodności biologicznej. Wcześniej był Kierownikiem Programu Obszarów Chronionych w Centrum Monitorowania Ochrony Środowiska UNEP w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Pracował i podróżował w ponad 60 krajach. Ma MC w zarządzaniu zasobami rekreacyjnymi na Uniwersytecie w Montanie oraz licencjat z antropologii na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku.

Poniżej ramowy program konferencji.

Środa 18 kwietnia 2018
Uroczyste otwarcie Konferencji przez Konsula USA i dyrektora BgPN; następnie przedstawione będą krótkie prezentacje omawiające istniejące modele udostępniania turystycznego w parkach narodowych. Przedstawią je przedstawiciele PN Borjomi z Gruzji, PN Shenandoah z USA oraz z Ukrainy: PN "Verkhovyn′kyj" i Rezerwatu Przyrody "Gorgany”. Pierwszy dzień zakończy się wieczornym koncertem zespołu jazzowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych „The Ambassadors” o godz. 18.00.
Czwartek 19 kwietnia 2018 r.
Drugi dzień będzie warsztatowy, zrealizowany w kilku sesjach, takich jak: planowanie zarządzania udostępnianiem turystycznym; wzrost wymagań turystów XXI wieku; identyfikacja wyzwań i możliwości w zarządzaniu gośćmi na terenach chronionych. Drugi dzień zakończy się wieczorną integracją stowarzyszeń absolwentów IVLP z parków narodowych.
Piątek 20 kwietnia 2018
Jest kolejnym dniem warsztatów w dwóch sesjach, takich jak: standardy dopuszczalnych zmian oraz ustalanie kryteriów oceny alternatyw. Będzie również zawierał sesję pytań i odpowiedzi, po której nastąpią dyskusje oraz podsumowanie konferencji.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image