Z OSTATNIEJ CHWILI
Majówka z Kolejami Małopolskimi: Dokąd wybrać się pociagiem, a dokąd autobusem? / Zarzut zabójstwa dla 35-letniego nożownika ! Gminne Obchody Dnia Strażaka w Kojszówce / Szpitale z Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego z prestiżowymi certyfikatami Angels / Interwencja Straży Pożarnej w Wysokiej / Strategia Rozwoju gminy Maków Podhalański - zgłoś swój pomysł / Zaproszenie na obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Skawicy / Gmina Stryszawa z dofinansowaniem gospodarki wodno-ściekowej / W powiecie suskim powstaną kolejne świetlice wiejskie - małe centra lokalnej kultury / Obywatel Ukrainy ukarany w trybie przyśpieszonym / Maków P. - Spektakl Brzechwa z MAKją.
Dodano dnia 27.09.2015, 12:02
W nocy całkowite zaćmienie Księżyca
W nocy z 27 na 28 września, czyli z niedzieli na poniedziałek będzie można zobaczyć wyjątkowe zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca.
Nasz naturalny satelita znajdzie się wtedy w cieniu rzucanym przez Ziemię. Przybierze czerwoną barwę za sprawą promieni słonecznych przechodzących przez ziemską atmosferę. Dodatkowo srebrny glob znajdzie się w perygeum, czyli w punkcie na swojej orbicie najbliższym naszej planety. Oznacza to, że będzie o około 10% większy niż zwykle. Zaćmienie będzie widoczne w całej Polsce i zacznie się po drugiej w nocy. Najciekawsza część rozpocznie się po godzinie trzeciej, kiedy to Księżyc zacznie chować się w cień Ziemi. Aby po około godzinie czwartej znaleźć się w nim cały. Wtedy to stanie się czerwony. Maksimum zjawiska przypada na godzinę 4:47, a faza całkowita potrwa do 5:30, kiedy to Księżyc powoli będzie wynurzać się z cienia. Całość zaćmienia zakończy się wraz z zachodem Księżyca o 6:30.

Do obserwacji zjawiska nie potrzeba żadnego sprzętu optycznego, choć do lepszego spostrzeżenia zaćmionego Księżyca pomocna może okazać się zwykła lornetka. Podczas zaćmienia Srebrny Glob znajdować się będzie na zachodnim horyzoncie, a i czym bliżej do świtu tym będzie niżej. Dlatego do obserwacji wtarto wybrać miejsce nieosłonięte, widoczne aż po horyzont.

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca widoczne w Polsce miało miejsce w czerwcu 2011 roku, a na kolejne trzeba będzie poczekać do roku 2018. Więc może warto w poniedziałkowy ranek wstać wcześniej, aby podziewać to piękne zjawisko. Oczywiście jak pogoda będzie sprzyjająca.

JM

Tak wyglądało zaćmienie Księżyca w 2011 roku:


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image